Państwowi giganci i... CD Projekt. Te spółki zarobiły najwięcej

21-09-2015, 21:05

Bankier.pl przygotował ranking spółek niefinansowych, które osiągnęły największy zysk netto w drugim kwartale 2015 roku. Pierwsza 25-tka na czysto zarobiła w sumie 5,9 mld zł. Kwota ta wystarczyłaby np. do wybudowania trzech Stadionów Narodowych lub nowego centralnego odcinka II linii warszawskiego metra.

– Przeanalizowaliśmy kwartalne wyniki finansowe 382 spółek. Na plusie znalazły się 284 z nich. Suma zysków wyniosła 0,51 mld zł, czyli ledwie 1,3 mln zł na spółkę. Średni wynik został jednak mocno zaniżony przez Polską Grupę Energetyczną, która w wyniku jednorazowych odpisów poniosła stratę w wysokości 6,2 mld zł – komentuje Adam Torchała, analityk Bankier.pl.

Ranking zdominowali państwowi giganci. W pierwszej dziesiątce znaleźli się m.in. KGHM, PGNiG, Lotos, Energa, czy Tauron. Największy zysk wypracował Orlen, który jako jedyny na poziomie netto przekroczył granicę miliarda złotych. Zysk płockiej spółki za drugi kwartał wyniósł dokładnie 1,37 mld zł.

Przeczytaj:

"Finansowy ninja" - podręcznik finansów osobistych

Książka "Finansowy ninja" to przewodnik po finansach osobistych, który każdy powinien przeczytać jeszcze w szkole. 544 strony praktycznej wiedzy o oszczędzaniu, zarabianiu, optymalizacji podatkowej, negocjowaniu i inwestowaniu, które pomogą Czytelnikowi zostać prawdziwym finansowym ninja i osiągnąć bezpieczeństwo finansowe. Szczegółowa recepta na to, jak mądrze zarządzać pieniędzmi, uniknąć pułapek zastawianych przez instytucje finansowe oraz skutecznie zaplanować swoją emeryturę.*

Największe zyski wśród w pełni prywatnych spółek osiągnął Cyfrowy Polsat (305 mln zł). Tuż za jego plecami uplasował się CD Projekt, który dzięki sukcesowi gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” zaprezentował najlepsze wyniki finansowe w swojej czteroletniej giełdowej historii. Zysk producenta gier sięgnął w drugim kwartale 241 mln zł i pozwolił na zajęcie szóstej lokaty w rankingu.

Dobre wyniki finansowe niekoniecznie idą w parze z dobrymi notowaniami akcji. Przykładem są spółki energetyczne, które mają niezłe zyski, ale też widmo gigantycznych inwestycji w konserwację sieci przesyłowej. Do tego dochodzi państwowy właściciel, który rzadko kieruje się interesem akcjonariuszy i może wymusić na spółce Skarbu Państwa, by ta przeznaczyła środki nie na rozwój, ale finansowanie „ważnych celów społecznych”, np. wchodzenie w alianse strategiczne z firmami z nierentownych sektorów gospodarki – komentuje Łukasz Piechowiak, główny ekonomista Bankier.pl.

 

Więcej na ten temat: bankier.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag zyskitag rankingtag finansetag CD Projekt


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy