Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pamięci przenośne wciąż niebezpieczne

02-04-2008, 13:33

Dyski przenośne oraz pamięci USB były w ubiegłym miesiącu najczęstszą przyczyną infekcji komputerów użytkowników na całym świecie. Poza tym da się zabserowować dużą aktywność szkodników wyświetlających niechciane reklamy – donoszą dostawcy zabezpieczeń.

W najnowszym raporcie firmy ESET dotyczącym infekcji komputerów czytamy, że ponad 10% zagrożeń wykrywanych przez system ThreatSense.Net stanowią zagrożenia wykorzystujące pliki autorun.inf do infekowania komputerów użytkowników. Podobny trend dało się zaobserwować w poprzednim miesiącu. Ponieważ pamięci i dyski USB są coraz popularniejsze, szkodniki które je wykorzystują zaczynają rozprzestrzeniać się coraz szybciej.

Najprostszym sposobem na uniknięcie zainfekowania przez zagrożenia ukryte w plikach autorun jest wyłączenie opcji autostartu nośników w ustawieniach systemowych. Dla pewności warto również sprawdzić pendrive skanerem programu antywirusowego lub darmowym skanerem online.

Sonda
Czy sprawdzasz pamięci USB i dyski przenośne skanerem antywirusowym?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Firma ESET donosi również, że szczególnie aktywne w ubiegłym miesiącu były złośliwe aplikacje wyświetlające denerwujące reklamy (SearchAid i różne modyfikacje szkodnika Virtumonde). Szkodnik Virtuamonde zajał tez pierwsze miejsce w rankingu "On-line Scanner Top 20" przygotowywanym przez firmę Kaspersky Lab.

Jeśli chodzi o inne zagrożenia – ranking ESET wymienia wśród nich programy wykorzystywane przez hakerów do przejmowania kontroli nad komputerem użytkowników i ukrywające przed nimi swoją obecność (IRCBot.AAH, Agent.KGV, Agent.NHE). Listę zamyka złośliwy program Pacex.Gen wykradający hasła.

Z kolei na wspomnianej liście Kaspersky Lab znajdują się m. in. nowe modyfikacje znanego robaka Bagle, szkodniki Autorun.byt i Autorun.abt (rozprzestrzeniają się przez pocztę i kradną również dane użytkownika) oraz keyloggery Ardamax.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

MKOL ostrzega Chiny



Ostatnie artykuły:





fot. Freepik




fot. Freepik



fot. DALL-E