MKOL ostrzega Chiny

03-04-2008, 15:50

Wolnego dostępu do internetu podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zażądał Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOL) od władz Chin. Komitet, zaniepokojony ostatnimi wydarzeniami w Tybecie, przypomina Pekinowi warunki umowy dotyczące organizacji olimpiady.

Na czas Igrzysk Olimpijskich do Pekinu przybędzie około 30 tysięcy akredytowanych oraz nieakredytowanych dziennikarzy. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zażądał, by Chiny zapewniły im swobodny dostęp do informacji oraz internetu. Identyczny, jak podczas poprzednich olimpiad - informuje agencja AP.

Problem w tym, że w Chinach cenzura informacji oraz blokowanie głównie zagranicznych serwisów to praktyka dnia powszedniego. Na władzach Państwa Środka spocznie więc obowiązek takiego zmodyfikowania swojej polityki, by nie stała ona w sprzeczności z zaleceniami MKOL.

Komitet przypomniał także władzom w Pekinie, że zgodnie z umową, jaką zawarto z miastem-gospodarzem Igrzysk, jednym z jego obowiązków jest zapewnienie nieskrępowanego dostępu do internetu. Przedstawiciel Komitetu podkreślił, w kontekście ostatnich blokad w związku z zajściami w Tybecie, że blokowanie dostępu do Sieci zostanie bardzo źle odebrane.

Rzeczniczka chińskiego ministra spraw zagranicznych przyznała, że Chiny blokują pewne serwisy internetowe, podobnie jak inne państwa. Nie powiedziała jednak, czy dziennikarze otrzymają pełen dostęp do internetu.

MKOL odmówił komentarza w sprawie zajść w Tybecie, podkreślając, że jest instytucją sportową, a nie polityczną. Przyznał jednak, że Igrzyska w Pekinie budzą bardzo dużo kontrowersji, także w wymiarze politycznym.


Następny artykuł » zamknij

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930