Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

P2P oficjalną religią

05-01-2012, 06:45

Po kilku nieudanych próbach wreszcie się udało - Misyjny Kościół Kopimizmu został uznany w Szwecji za oficjalny związek wyznaniowy.

Misyjny Kościół Kopimizmu został powołany do życia w roku 2010 w Szwecji. Zdaniem wyznawców nowej religii kopiowanie i dzielenie się informacją jest najpiękniejszą rzeczą na świecie. Wyznają oni cztery zasady:

  1. Cała wiedza dla wszystkich.
  2. Poszukiwanie wiedzy jest święte.
  3. Obieg wiedzy jest święty.
  4. Czyn kopiowania jest święty.

Niezwykle istotne miejsce zajmuje komunikacja, głównym grzechem jest natomiast jej kontrolowanie. Za przeciwników członkowie kościoła uznają wyznawców praw autorskich. Złożony wówczas wniosek o rejestrację związku wyznaniowego został jednak przez władze Szwecji odrzucony. Jako powód podano brak sformalizowanej formy modlitwy lub medytacji. Po poprawieniu wniosku złożono go ponownie, również jednak bezskutecznie.

Ostatecznie jednak Szwecja uznała Misyjny Kościół Kopimizmu za związek wyznaniowy, nadając mu oficjalny charakter. Jego założyciel - Isak Gerson - liczy, że dzięki temu temat dzielenia się plikami będzie mocniej akcentowany w polityce wewnętrznej. Nie będzie on bowiem jedynie poglądem grupy ludzi, a oficjalnym stanowiskiem kościoła.

Związek zyskuje na popularności. W drugiej połowie zeszłego roku potroił on liczbę swoich członków do trzech tysięcy.


Następny artykuł » zamknij

Seagate opanował powódź

Źródło: TorrentFreak