Orange ostrzega przed podążaniem drogą Apple'a

16-02-2011, 19:21

Jedna z największych europejskich sieci telefonii komórkowych ostrzegła Nokię i Microsoft przed podążaniem drogą wyznaczoną przez Apple'a w zakresie systemu operacyjnego iOS. Jej przedstawiciele podkreślili, że nie chcą klientom oferować systemów zamkniętych.

Prace nad systemem operacyjnym MeeGo zostały wstrzymane, podobny los czekać zapewne będzie także Symbiana, który stał się wręcz synonimem Nokii. Kolejne smartfony fińskiego producenta obsługiwane będą przez Windows Phone'a 7 lub jego zmodyfikowaną wersję. Nie wszyscy wyrażają się z uznaniem o tym kroku, podkreślając, że produkt Microsoftu sam wymaga poprawek, na co Nokia raczej nie ma czasu.

>> Czytaj więcej: Nokia wybiera Windowsa (wideo)

Rynek wyraził już swoje niezadowolenie z sojuszu Nokii z Microsoftem - kurs akcji fińskiej firmy spadł od momentu jego ogłoszenia o 20 procent. Podczas trwającego w Barcelonie Mobil World Congress szeroko dyskutuje się na temat wpływu, jaki ta współpraca wywrze na rynek telefonii komórkowej. Głos zabrali m.in. przedstawiciele sieci Orange, czwartego w Europie pod względem przychodów, operatora telefonii mobilnej, o czym informuje agencja Reuters.

Sonda
Nokia dobrze dobrała sobie partnera?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jean-Paul Cottet, dyrektor marketingu i innowacji, stwierdził, że jego sieć chce swoim klientom oferować przede wszystkim takie systemy operacyjne, które dawać będą dostęp do wszystkich tych usług, jakich konsumenci sobie życzą. Nie powinien być to system nastawiony przede wszystkim na generowanie korzyści dla jednej firmy.

Była to wyraźna aluzja w kierunku Apple'a, której system operacyjny - iOS - jest produktem zamkniętym. Firma z Cupertino zazdrośnie strzeże dostępu do niego, zachowując nad nim pełnię kontroli. Z jednej strony mamy więc ogrom aplikacji, dzięki którym każdy może mieć urządzenie dostosowane do swoich potrzeb. Z drugiej jednak strony deweloperzy praktycznie są skazani na to, co Apple przykaże.

Nokia i Microsoft wciąż mają czas, by zaprezentować przyjęte rozwiązania. Sojusz ma zostać zmaterializowany de facto dopiero w roku 2012, w tym Nokia posiłkować się będzie jeszcze Symbianem. Oczekiwania wobec firmy są spore, pojawiła się bowiem szansa na poważne przemeblowanie na rynku smartfonów. Wszystko jednak zależeć będzie od decyzji podjętych w Redmond i Espoo.

>> Czytaj także: Apple przygotowuje mniejszy i tańszy telefon, by walczyć z Androidem


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031