Oracle: "Zapewnimy wsparcie dla OpenOffice.org"

15-10-2010, 13:00

Oracle najwyraźniej nie chce, aby nowy pakiet LibreOffice przejął pozycję, którą do tej pory zajmował wśród otwartych programów OpenOffice.org. Firma oficjalnie zapewniła, że będzie wspierać pakiet OpenOffice.org i wzięła udział w konferencji ODF Plugfest odbywającej się w dniach 14 i 15 października w Brukseli.

W piątą rocznicę uznania formatu Open Document Format (ODF) za standard międzynarodowy firma Oracle wyraziła swój podziw dla społeczności OpenOffice oraz dla organizacji OASIS za ich działania.

Firma potwierdziła też przedłużenie swojego wsparcia dla pakietu OpenOffice.org wykorzystującego format ODF. Według Oracle liczba użytkowników pakietu OpenOffice.org przekroczyła już 100 mln. Oracle uważa też, że format ODF jest kluczowym elementem zapewniającym większą zgodność operacyjną oraz większy wybór użytkownikom komputerów PC.

>>> Czytaj: Open source w urzędach tylko na niższe stanowiska

Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że zespół programistów Oracle, inżynierów ds. kontroli jakości oraz pracowników zajmujących się interfejsem użytkownika będzie kontynuował prace nad rozwijaniem, ulepszaniem i serwisowaniem otwartego pakietu biurowego.

Oracle zademonstrowała też nowe wersje tego bezpłatnego produktu tworzonego we współpracy ze społecznością – OpenOffice.org 3.2.1 oraz OpenOffice.org 3.3 Beta. Obydwie wersje zawierają nowe funkcje oraz zapewniają większą wydajność dzięki wprowadzeniu nowych narzędzi i rozszerzeń.

- Społeczność wniosła znaczny wkład w rozwój pakietu, współpracując przy jego lokalizacji, kontroli jakości, zapewnieniu przenośności oraz tworzeniu dokumentacji i interfejsu użytkownika - pisze w swoim komunikacie Oracle.

Oracle przypomina też o inwestycjach w inne technologie open source, takich jak MySQL, GlassFish, Linux, PHP, Apache, Eclipse, Berkeley DB, NetBeans, VirtualBox, Xen i InnoDB.

Powyższe zapewnienia mają znaczenie w kontekście wydarzeń z ostatnich dwóch tygodni. Pod koniec września z projektu OpenOffice wyodrębnił się nowy, niezależny od Oracle projekt LibreOffice. Nowy projekt rozwija się bardzo szybko, co prawdopodobnie wynika z tego, że część społeczności skupionej wokół OpenOffice.org przeszła na jego stronę. LibreOffice nie jest zależny od Oracle, a w ostatnim czasie firma ta zachowywała się jak wróg open source (m.in. pozywając twórców Androida za patenty).

Oracle widocznie zdaje sobie sprawę z tego, że LibreOffice może zastąpić OpenOffice.org. Nowy projekt ma przecież wsparcie twórców najważniejszych dystrybucji Linuksa. Kontrola nad najważniejszym darmowym pakietem biurowym może się wymknąć Oracle z ręki. Wydaje się, że nigdy by to nie nastąpiło, gdyby nie pozew przeciwko twórcom Androida i wstrzymanie prac nad OpenSolarisem.

>>> Czytaj: LibreOffice rośnie bez wsparcia Oracle


Źródło: Oracle
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy