Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Udało się to pomimo znacznie słabszych wyników na sprzedaży sprzętu. Świetne wyniki po stronie oprogramowania sprawiły jednak, że Oracle zarobiła więcej niż rok wcześniej.

Wyniki za trzeci kwartał 2012 roku okazały się sporym zaskoczeniem, zwłaszcza w branży IT, która przeżywa swoje trudne chwile. Tymczasem firma Oracle, jeden z liderów wśród twórców oprogramowania, zanotowała nie tylko wzrost przychodów, ale także znaczący wzrost zysku netto, co możliwe było także dzięki ograniczeniu kosztów.

Czytaj także: Oracle coraz bardziej niepokoi analityków 

Przychody wyniosły 9,04 mld dolarów, co rok do roku oznacza wzrost o 3 proc. Warto zauważyć, że znacząco wzrosło znaczenie oprogramowania - w ciągu roku jego udział zwiększył się z 68 do 71 proc., a łączne przychody wyniosły 6,43 mld dolarów (+8 proc.). Z tytułu nowych licencji firma uzyskała 2,37 mld dolarów (+7 proc), natomiast z tytułu aktualizacji i wsparcia kolejne 4,05 mld dolarów (+8 proc.).

Pozwoliło to skompensować aż 11-proc. spadek przychodów ze sprzętu. W okresie grudzień-luty wyniosły one 1,47 mld dolarów wobec 1,66 mld dolarów w analogicznym okresie roku poprzedniego. Na samym sprzęcie spadek sprzedaży wyniósł 16 proc.

W ryzach firma utrzymała jednak koszty. W ciągu roku zmniejszyły się one o 55 mln dolarów, czyli o 1 proc. Największe pozycje stanowiły koszty sprzedaży i marketingu - 1,70 mld dolarów (+5 proc.) oraz badania i rozwój - 1,15 mld dolarów (+2 proc.). Spadły wydatki Oracle'a związane ze sprzętem i jego wsparciem - o odpowiednio 9 (do 424 mln dolarów) i 13 proc. (do 257 mln dolarów).

Czytaj także: Oracle kupiło producenta oprogramowania Taleo 

Co powinno także cieszyć, to spadek kosztów administracyjnych i to aż o 9 proc. Pozycja to jednak i tak była niewielka - w trzecim kwartale pochłonęła tylko 261 mln dolarów.

Zysk netto firmy wyniósł 2,50 mld dolarów, o 18 proc. więcej niż w trzecim kwartale roku 2011. Zysk na akcję wzrósł z 42 do 50 centów.

Safra Catz, od stycznia 2004 roku pełniąca rolę jednego z dyrektorów Oracle'a oraz dyrektora finansowego, powiedziała, że firma jest na jak najlepszej drodze do osiągnięcia rekordowych wyników ze swojej działalności. Dodała, że jest to możliwe dzięki skoncentrowaniu się na produktach zapewniających najwyższe marże, a także na ścisłej współpracy inżynierów od sprzętu i oprogramowania.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Oracle