Opera 10: nowy interfejs i Turbo (wideo)

01-09-2009, 08:52

Finalną wersję Opery 10 udostępnił jej producent, firma Opera Software. Jest sporo ważnych nowości, m.in. nowy wygląd, technologia Opera Turbo i automatyczne aktualizacje.

Opera 10 jest dostępna w 43 językach, oczywiście za darmo. Działa na Windowsie, Mac OS X i Linuksie. Można ją pobrać strony www.opera.com.

Opera Turbo

Najważniejszą chyba nowością jest Opera Turbo - technologia kompresji stron internetowych, która umożliwia szybsze przeglądanie na wolnych łączach internetowych. Opera Turbo oferuje wsparcie dla takich webtechnologii, jak Ajax i Flash. Kompresja nie wpływa na układ strony. Serwery obsługujące usługę Opera Turbo będą oddzielne od tych, z których korzysta Opera Mini.

Raz uruchomiona Opera Turbo stale kompresuje strony tak, by mniej danych zostało przesyłanych przy wolnym połączeniu. Usługa sama monitoruje prędkość przesyłania danych, aby dobrać optymalne rozwiązanie. Według producenta Opera umożliwia aż do ośmiu razy szybsze surfowanie przy wolnym połączeniu niż w innych przeglądarkach.

Większa szybkość

Według producenta Opera 10 ładuje strony 40% szybciej niż Opera 9.6 i to bez włączonej funkcji Opera Turbo. W przeglądarce zastosowano dynamiczne zarządzanie pamięcią, które dopasowuje Operę do komputera użytkownika.

Nowości w interfejsie

Nowa Opera ma nowy, lśniący interfejs z bardziej opływową linią. Ważnym udogodnieniem jest lepsze przeglądanie w kartach. W Operze 10 można zmienić rozmiar swojego paska kart, rozciągając go. Po dwukrotnym kliknięciu na pasek Opera pokaże pełne miniatury otwartych kart.

Wizualne karty Opery 10 są umiejscowione na górze, ale można je przesunąć na bok lub na dół. Szczególnie może się to przydać osobom, które pracują na szerokich ekranach.

Szybkie Wybieranie (Speed Dial) można teraz modyfikować, np. zamienić matrycę na 5x5. Inne rozmiary też są dostępne. Można wstawić dowolny obraz jako tło Szybkiego Wybierania.

Automatyczne aktualizacje

Ważne dla bezpieczeństwa jest to, że Opera 10 aktualizuje się automatycznie. Tego usprawnienia od dawna oczekiwali specjaliści od bezpieczeństwa.

Nowy Opera Mail i sprawdzanie pisowni

Poprawiono także klienta poczty Opera Mail. Teraz daje on więcej opcji organizowania, sortowania i przeszukiwania e-maili i kontaktów. Nowa funkcja śledzenia wątków ułatwia uczestniczenie w dyskusji.

Wpisując tekst w pole notatek albo e-mail klienta poczty, można korzystać ze sprawdzania pisowni. Wspiera ono 51 języków dzięki użyciu popularnego formatu słownika opensourcowego Hunspell.

Dla programistów

Web-developerzy mają do dyspozycji najnowszą aktualizację Opery Dragonfly. Dostępne w 36 językach narzędzie pozwala teraz na edycję DOM i sprawdzanie nagłówków http.

Poniżej przewodnik wideo po nowej przeglądarce:


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031