Onet nie lubi użytkowników Linuksa?
Serwis Onetu z teledyskami (teledyski.onet.pl) może być źródłem rozrywki zarówno dla użytkowników Windowsa, jak i Linuksa. Ci drudzy muszą jednak przed obejrzeniem teledysku zmienić identyfikacje przeglądarki i systemu (IE na dowolnym Win32). Czy nie można udostępnić użytkownikom Linuksa pełnej funkcjonalności, bez tego zbytecznego utrudnienia? Onet podobno nad tym pracuje...
reklama
ciąg dalszy...
Na pytanie pierwsze można niestety odpowiedzieć "tak". Każda firma może sobie spokojnie lekceważyć kogo chce. Wolny rynek często sam reguluje takie kwestie. Zauważmy jednak, że pomimo istnienia wielu serwisów "tylko dla IE", popularność alternatywnych przeglądarek ciągle rośnie. Swoją drogą... ciekawe jak duży musi być odsetek użytkowników przeglądarek alternatywnych, aby Onet zmienił zdanie?
Zwracam uwagę na drugie pytanie - czy użytkownicy alternatywnych przeglądarek nie są szczególnie cennymi klientami? W tym miejscu wyrażę pogląd, który nie został udowodniony żadnymi badaniami (przynajmniej żadnymi, których wyniki byłyby mi znane).
Wydaje mi sie, że użytkownicy internetu prezentują różny stopień aktywności wobec oferowanych treści. Jedni tylko czytają i nie starają się uważnie szukać. Inni są wprawnymi "klikaczami", którzy aktywnie wykorzystują każdą usługę.
Wydaje mi się, że użytkownicy przeglądarek alternatywnych zaliczają się raczej do użytkowników wysoce aktywnych. Są oni w stanie sięgać po nowe produkty, nie boją się nowości i moim zdaniem znacznie szybciej zaznajamiają się z nowymi usługami. Każdy wydawca strony internetowej wie, że najlepszy użytkownik to taki, który aktywnie działa (klika, komentuje, szuka). Wydaje mi się wysoce prawdopodobne, że użytkownicy przeglądarek alternatywnych są bardzo aktywni, a przynajmniej na tyle aktywni, aby pobrać z Sieci nową przeglądarkę. Czy warto rezygnować akurat z tych użytkowników?
Wracając jednak do sprawy serwisu teledyski.onet.pl - jeszcze raz przypomnę, że wystarczy zmienić identyfikację przeglądarki, aby móc korzystać z tego serwisu pod Linuksem. Z drugiej strony, może lepiej nie korzystać, bo wtedy przecież tylko podbijecie statystyki, które stają się argumentem przeciwko alternatywnym przeglądarkom...