Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Oktawave Connector pozwala połączyć serwer firmowy z chmurą publiczną, tworząc rozwiązanie hybrydowe

26-02-2015, 17:01

Oktawave uruchamia nową funkcjonalność pozwalającą łatwo zintegrować lokalne środowisko serwerowe z chmurą obliczeniową. Dzięki temu możliwe jest rozszerzanie zasobów infrastrukturalnych bez konieczności zakupu dodatkowego sprzętu.

W czym tkwił dotychczasowy problem?

W ostatnim czasie coraz więcej firm doceniło korzyści płynące z migracji do chmury. Przedsiębiorcy decydowali się na takie rozwiązanie, ponieważ otrzymywali między innymi:

  • możliwość szybkiego skalowania infrastruktury,
  • opcję tworzenia środowisk wysokiej dostępności (HA),
  • narzędzia do backupu,
  • szansę na zredukowanie kosztów inwestycyjnych (CAPEX).

Czasami jednak przeszkodą w szybkim wdrożeniu cloud computingu było posiadanie własnego środowiska IT. Chodzi o sytuację, w której przedsiębiorcy zainwestowali już w dedykowaną architekturę i chcieli lub byli w pewnym sensie przymuszeni do korzystania z niej w pierwszej kolejności. Te firmy często nie miały dużego pola manewru.

Inną sytuacją, ograniczającą przedsiębiorców w wykorzystaniu chmury obliczeniowej, były różnego typu polityki wewnętrzne związane z zarządzaniem danymi. Menedżerowie decydowali się na przechowywanie krytycznych zbiorów informacji we własnej architekturze, co zapewniało im - przynajmniej w teorii - większą nad nimi kontrolę.

Sytuacja zaczęła wyglądać tak, że uzasadnione w niektórych wypadkach decyzje o inwestycji we własne zasoby finalnie uniemożliwiały korzystanie z zalet chmury. Skoro mamy własne serwery, to po co nam publiczny cloud? - zdawali się powtarzać dyrektorzy IT.

Jak pokazuje raport IDC[1], ta tendencja dotyczy szczególnie dużych firm, gdzie wciąż 77% procesów produkcyjnych jest przetwarzanych wewnątrz organizacji, a 23% w chmurze publicznej.

Czym jest Oktawave Connector?

Wiele firm na swojej dedykowanej infrastrukturze instalowało oprogramowanie do zarządzania wirtualnymi maszynami: VMware vCenter. Dzięki niemu można było tworzyć tzw. chmury prywatne, które - owszem - umożliwiały korzystania z zalet wirtualizacji, ale ich ograniczenia pozostawały w dużej mierze takie same jak ograniczenia serwerów dedykowanych: konieczność inwestowania w sprzęt i brak możliwości szybkiego skalowania.

Aby rozwiązać ten problem, firma Oktawave stworzyła Connector - plugin do VMware vCenter, który sprawia, że zasoby chmury Oktawave, są dla klienta widoczne tak, jakby były to jego zasoby lokalne.

“Teraz administratorzy mogą z poziomu jednego panelu zarządzać swoją architekturą w firmie i - jeśli tylko zechcą - rozszerzać ją o zasoby i możliwości chmury publicznej. To otwiera przed firmami nieprzeciętne możliwości skalowania i odpowiadania na bieżące zapotrzebowania wewnętrzne przedsiębiorstwa” - komentuje publikację Connectora Dariusz Nawojczyk, CMO, Oktawave.

Korzyści z wdrożenia

Po zainstalowaniu pluginu, w obrębie vCenter można wykonywać wszystkie typowe operacje na maszynach użytkownika zlokalizowanych w Oktawave. Wśród nich:

  • włączenie i wyłączenie wirtualnej maszyny,
  • restart wirtualnej maszyny,
  • import do lokalnego zasobu (na komputer lokalny, po zdefiniowaniu zostaje pobrany OVF instancji uruchomionej w Oktawave, który można zaimportować do lokalnej infrastruktury vCenter),
  • eksport maszyny z lokalnej infrastruktury do Oktawave (użytkownik powinien mieć uprawnienia do operacji eksportu na środowisku vSphere, żeby ta funkcjonalność zadziałała),
  • uruchomienie zdalnej konsoli (jest to ta sama konsola, co w Panelu administratora Oktawave), skąd możliwe jest przeprowadzenie stosownych działań bezpośrednio na maszynie zlokalizowanej w Oktawave,
  • usunięcie wirtualnej maszyny.

Finalnie, wykorzystanie Oktawave Connectora daje możliwość stworzenia chmury hybrydowej, będącej połączeniem dwóch zwirtualizowanych środowisk: zlokalizowanego wewnątrz organizacji oraz drugiego, znajdującego się poza nią (w chmurze publicznej). Dzięki temu rozwiązaniu klient zyskuje możliwość decyzji, które zasoby będą przechowywane na zewnątrz. Może również umieścić w chmurze wyłącznie takie usługi, które wymagają wysokiej skalowalności oraz elastyczności.

"Podczas rozmów z rynkiem spotkaliśmy setki menedżerów IT, którzy chcieli korzystać z zalet Oktawave, a jednocześnie utrzymać część infrastruktury we własnym zakresie. Oktawave Connector jest odpowiedzią na ten problem: poprzez integrację lokalnego środowiska z chmurą umożliwia szerokie wykorzystanie jej wszystkich zalet" - podsumowuje Dariusz Nawojczyk, CMO, Oktawave. ■

Warto odwiedzić

 


[1] http://www.emc.com/collateral/white-papers/idc-hybrid-cloud-strategy.pdf

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag Oktawavetag chmura obliczeniowa