Oktawave uruchamia nową funkcjonalność pozwalającą łatwo zintegrować lokalne środowisko serwerowe z chmurą obliczeniową. Dzięki temu możliwe jest rozszerzanie zasobów infrastrukturalnych bez konieczności zakupu dodatkowego sprzętu.
W ostatnim czasie coraz więcej firm doceniło korzyści płynące z migracji do chmury. Przedsiębiorcy decydowali się na takie rozwiązanie, ponieważ otrzymywali między innymi:
Czasami jednak przeszkodą w szybkim wdrożeniu cloud computingu było posiadanie własnego środowiska IT. Chodzi o sytuację, w której przedsiębiorcy zainwestowali już w dedykowaną architekturę i chcieli lub byli w pewnym sensie przymuszeni do korzystania z niej w pierwszej kolejności. Te firmy często nie miały dużego pola manewru.
Inną sytuacją, ograniczającą przedsiębiorców w wykorzystaniu chmury obliczeniowej, były różnego typu polityki wewnętrzne związane z zarządzaniem danymi. Menedżerowie decydowali się na przechowywanie krytycznych zbiorów informacji we własnej architekturze, co zapewniało im - przynajmniej w teorii - większą nad nimi kontrolę.
Sytuacja zaczęła wyglądać tak, że uzasadnione w niektórych wypadkach decyzje o inwestycji we własne zasoby finalnie uniemożliwiały korzystanie z zalet chmury. Skoro mamy własne serwery, to po co nam publiczny cloud? - zdawali się powtarzać dyrektorzy IT.
Jak pokazuje raport IDC[1], ta tendencja dotyczy szczególnie dużych firm, gdzie wciąż 77% procesów produkcyjnych jest przetwarzanych wewnątrz organizacji, a 23% w chmurze publicznej.
Wiele firm na swojej dedykowanej infrastrukturze instalowało oprogramowanie do zarządzania wirtualnymi maszynami: VMware vCenter. Dzięki niemu można było tworzyć tzw. chmury prywatne, które - owszem - umożliwiały korzystania z zalet wirtualizacji, ale ich ograniczenia pozostawały w dużej mierze takie same jak ograniczenia serwerów dedykowanych: konieczność inwestowania w sprzęt i brak możliwości szybkiego skalowania.
Aby rozwiązać ten problem, firma Oktawave stworzyła Connector - plugin do VMware vCenter, który sprawia, że zasoby chmury Oktawave, są dla klienta widoczne tak, jakby były to jego zasoby lokalne.
“Teraz administratorzy mogą z poziomu jednego panelu zarządzać swoją architekturą w firmie i - jeśli tylko zechcą - rozszerzać ją o zasoby i możliwości chmury publicznej. To otwiera przed firmami nieprzeciętne możliwości skalowania i odpowiadania na bieżące zapotrzebowania wewnętrzne przedsiębiorstwa” - komentuje publikację Connectora Dariusz Nawojczyk, CMO, Oktawave.
Po zainstalowaniu pluginu, w obrębie vCenter można wykonywać wszystkie typowe operacje na maszynach użytkownika zlokalizowanych w Oktawave. Wśród nich:
Finalnie, wykorzystanie Oktawave Connectora daje możliwość stworzenia chmury hybrydowej, będącej połączeniem dwóch zwirtualizowanych środowisk: zlokalizowanego wewnątrz organizacji oraz drugiego, znajdującego się poza nią (w chmurze publicznej). Dzięki temu rozwiązaniu klient zyskuje możliwość decyzji, które zasoby będą przechowywane na zewnątrz. Może również umieścić w chmurze wyłącznie takie usługi, które wymagają wysokiej skalowalności oraz elastyczności.
"Podczas rozmów z rynkiem spotkaliśmy setki menedżerów IT, którzy chcieli korzystać z zalet Oktawave, a jednocześnie utrzymać część infrastruktury we własnym zakresie. Oktawave Connector jest odpowiedzią na ten problem: poprzez integrację lokalnego środowiska z chmurą umożliwia szerokie wykorzystanie jej wszystkich zalet" - podsumowuje Dariusz Nawojczyk, CMO, Oktawave. ■
[1] http://www.emc.com/collateral/white-papers/idc-hybrid-cloud-strategy.pdf
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|