Ogrzewanie firmy gazem czy prądem - porównanie

13-10-2020, 10:30

Ogrzewanie budynków prądem wciąż należy do rzadkości. Metoda ta dość słusznie uchodzi za sporo droższą od ogrzewania gazowego. Istnieją jednak sytuacje, w których może stanowić naprawdę atrakcyjną alternatywę. Dziś postaramy się porównać oba sposoby ogrzewania firmy i wskazać ich najważniejsze zalety.

ogrzewanie firmy

Dlaczego warto ogrzewać firmę gazem?

Gaz jest paliwem ekologicznym, które nie powoduje nadmiernej emisji szkodliwych tlenków oraz pyłu do atmosfery. W porównaniu do prądu stanowi także tańsze źródło ogrzewania. Nowoczesne kotły kondensacyjne prezentują naprawdę wysoką wydajność, a jeśli budynek jest dobrze ocieplony, ogrzewanie gazowe zdecydowanie się opłaca. Paliwo nie wymaga również składowania, co przynosi kolejne oszczędności.

Jakie są zalety ogrzewania firmy prądem?

Prąd pochodzi w Polsce przede wszystkim ze spalania węgla kamiennego i brunatnego, dlatego nie można uznać go za ekologiczne źródło ogrzewania. Wyjątkiem jest sytuacja, w której firma korzysta z taryfy Eko, w której energia elektryczna ma certyfikat pochodzenia z odnawialnych źródeł.  Taki wariant umowy proponują niektórzy sprzedawcy prądu. Jeśli ogrzewanie miałoby się odbywać przy pomocy tradycyjnych grzejników elektrycznych bądź spotykanego głównie w domach jednorodzinnych systemu podłogowego, rozwiązanie nie jest opłacalne finansowo, przynajmniej w konfrontacji z gazem.

Jeśli jednak firma korzysta z taryfy dwustrefowej, warto rozważyć zastosowanie grzejników kondensacyjnych. Urządzenia nagrzewają się w momencie, gdy prąd jest droższy, a następnie przez pozostałą część doby oddają zgromadzone ciepło. Takie rozwiązanie wciąż jednak często wypada niekorzystnie w porównaniu do gazu. Ogrzewanie prądem można jednak wykorzystać pomocniczo. W małych przedsiębiorstwach świetnie sprawdzi się pompa ciepła, która pobiera energię z otoczenia. Do jej zasilania potrzebny jest właśnie prąd. Oprócz tego tradycyjne grzejniki mogą pełnić rolę uzupełniającą, także na potrzeby C.W.U. Jedną z nowoczesnych i dość wydajnych metod ogrzewania są zasilane prądem promienniki ciepła, które wykorzystują podczerwień. 

Co wybrać: prąd czy gaz?

Jakie rozwiązanie wybrać do swojej firmy? W większości przypadków najbardziej opłacalną opcją będzie ogrzewanie gazowe. Jeśli jednak firma znajduje się w budynku pasywnym, który wykorzystuje na przykład pompę ciepła, albo ma niezwykłe niskie zapotrzebowanie na energię, prąd może stanowić atrakcyjną alternatywę.

Więcej na temat skutecznego ogrzewania firmy można przeczytać pod adresem: https://poprostuenergia.pl/dla-malych-firm/gaz-dla-firmy/.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag ogrzewanietag nols


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.