Odbiór mieszkania ze specjalistą - zdecydowanie tak!

12-01-2022, 13:02

Kupno nowego mieszkania to spora przyjemność, ale też ogromna odpowiedzialność. Zanim udamy się do notariusza w celu dopełnienia formalności, musimy dokładnie sprawdzić stan kupowanego mieszkania. Jeśli nie znamy się na budownictwie, warto zdecydować się na pomoc specjalisty, który za niewielką opłatą sprawdzi za nas każde pomieszczenie i wykryje wszelkie nieprawidłowości.

Kupno nowego mieszkania to spora przyjemność, ale też ogromna odpowiedzialność. Zanim udamy się do notariusza w celu dopełnienia formalności, musimy dokładnie sprawdzić stan kupowanego mieszkania. Jeśli nie znamy się na budownictwie, warto zdecydować się na pomoc specjalisty, który za niewielką opłatą sprawdzi za nas każde pomieszczenie i wykryje wszelkie nieprawidłowości, przeprowadzając rzetelny i profesjonalny odbiór mieszkania od developera.

Odbiór mieszkania ze specjalistą - zdecydowanie tak!

Co warto sprawdzić przed podpisaniem aktu notarialnego?

Zanim staniemy się prawowitymi właścicielami danej nieruchomości i odbierzemy klucze, musimy sprawdzić, czy całość została wykonana zgodnie z projektem i nie nosi wad uniemożliwiających użytkowanie lokalu. Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującym prawem to deweloper wyznacza termin ostatecznego odbioru mieszkania. Jeśli do tego czasu nie podpiszemy protokołu, deweloper może uznać, że dokonaliśmy odbioru bez jakichkolwiek zastrzeżeń.

Jeśli na etapie wykańczania danego mieszkania okaże się, że ma ono jakieś wady konstrukcyjne, całość prac naprawczych obciążać będzie jednak nabywcę, a nie wykonawcę. Warto więc przeprowadzić skrupulatny odbiór, by nie zafundować sobie sporej porcji nerwów.

A może zatrudnić specjalistę?

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze nowe mieszkanie jest zgodne z projektem i umową podpisaną z deweloperem, warto zatrudnić specjalistę. Na czym polega jego praca? Po wejściu do mieszkania dokonuje starannego obmiaru, który umożliwia porównanie stanu faktycznego z projektem. Sprawdzanych powinno być wiele aspektów technicznych naszej nowej nieruchomości, a poniżej opiszemy kilka tych najistotniejszych.

Kolejną sprawą jest sprawdzenie posadzki i ścian. Powinny one być równe, pozbawione pęknięć i zacieków. Ważne, by całość wykonana była estetycznie i zgodnie ze sztuką budowlaną. Dobry ekspert szczególną uwagę zwróci na okna. Pomimo że są one objęte gwarancją, konieczne jest sprawdzenie braku większych rys i pęknięć. Nie bez znaczenia jest oczywiście nienaganna ich praca, ale to akurat można egzekwować w ramach pięcioletniej gwarancji na stolarkę okienną.

Niezwykle ważne jest sprawdzenie działania wentylacji. Niezależnie od tego, czy jest to wentylacja grawitacyjna, czy mechaniczna, ciąg powinien być stabilny i przebiegać bez zakłóceń. Wszelkie cofki oznaczają konieczność naprawy wentylacji, która jest szczególnie istotna w sytuacji, gdy mieszkanie ogrzewane jest gazem lub do gotowania wykorzystujemy kuchenkę na takie paliwo. Niesprawna wentylacja to także problem z wilgocią. Warto więc sprawdzić, czy działa, jak należy.

Ostatnią rzeczą, którą warto sprawdzić, jest dostęp do mediów. Każde nowo oddane mieszkanie musi mieć nieograniczony dostęp do prądu, kanalizacji i wody. Prawidłowe działanie instalacji to podstawa, która umożliwia zamieszkanie danego lokalu.

Tekst partnera: Odbiorymieszkan.eu - Odbiory lokali od developera w Warszawie.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
fot. Ciscofot. Evolution


RSS  pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.