Od dziś rewolucja w e-administracji... teoretycznie

17-06-2010, 10:49

Możliwość załatwiania spraw urzędowych bez podpisu kwalifikowanego przewiduje nowa ustawa o informatyzacji, która dziś wchodzi w życie (sic!). Niestety z powodu braku odpowiednich rozporządzeń nie ma mowy o tym, abyśmy skorzystali z możliwości, jakie ma dawać profil zaufany ePUAP.

O nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw wspominaliśmy w DI w marcu, kiedy ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Na stronach dziennika można się zapoznać z jej treścią (dokument PDF, 13 stron).

Najważniejszą nowością, jaką ustawa wprowadza, jest tzw. profil zaufany ePUAP. W ustawie jest też definicja podpisu potwierdzonego profilem zaufanym (zob. str. 2 ww. dokumentu). Chodzi o to, aby każdy obywatel mógł sobie założyć konto na platformie ePUAP (podobnie jak zakładamy konta na wielu serwisach) i potwierdzić jego założenie w urzędzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu powinno być możliwe kontaktowanie się z urzędem przez internet bez potrzeby stosowania drogiego podpisu kwalifikowanego.

To wszystko nadal jest teorią. Na stronach ePUAP znajdziemy informacje o tym, że "Testowanie funkcjonalności profilu zaufanego możliwe jest tylko na środowisku testowym". Udostępniono taki dokument, jak instrukcja użytkownika profilu zaufanego (70 stron), ale funkcja nie jest dostępna.

Ktoś się spóźnił na rewolucję? Tak i nie chodzi tylko o twórców nowej funkcji ePUAP. W rzeczywistości nie ma rozporządzeń do ustawy, która dziś wchodzi w życie. Piszą o tym m.in. Wyborcza.biz oraz Rzeczpospolita. Z ich informacji wynika, że MSWiA chciała dobrze skonsultować rozporządzenia ze stroną samorządową. Mając na uwadze procedury konieczne do wdrożenia rozporządzenia, profil zaufany może wystartować jesienią lub nawet później. Zależy to nie tylko od MSWiA, ale od samorządów, które muszą przetestować rozwiązanie.

Czekając na profil zaufany, nie warto zapominać o innych elementach nowelizacji. Jest w niej mowa m.in. o Krajowych Ramach Interoperacyjności, które powinny być zdefiniowane jako zestaw wymagań semantycznych, organizacyjnych oraz technologicznych dotyczących interoperacyjności systemów teleinformatycznych i rejestrów publicznych. Nowelizacja definiuje też "interoperacyjność" i "neutralność technologiczną".

Ustawa mówi również o centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych, które powinno być prowadzone w ramach ePUAP (zob. str. 6 ww. dokumentu). Organy administracji publicznej będą musiały przekazywać do tego repozytorium wzory pism. Niezależnie od tego obowiązku urzędy mogą tworzyć własne repozytoria (osobno lub wspólnie). 


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31