Obsługa geodezyjna inwestycji, czyli po co nam geodeta na budowie

07-10-2020, 10:13

Geodeta to postać, która towarzyszy budowie przez cały czas jej trwania albo i jeszcze dłużej. Dlaczego tak się dzieje i czy obsługa geodezyjna inwestycji to sprawa niezbędna? Znamy odpowiedź!

Kim jest geodeta i jaki jest zakres jego obowiązków

Słowo geodeta słyszał niemal każdy. Nie każdy jednak potrafi powiązać to pojęcie z faktycznie wykonywaną pracą. W skrócie, można by powiedzieć, że geodeta zajmuje się pomiarami. Natomiast dziedzina, w której się specjalizuje to geodezja.

Geodezja jest niczym innym jak nauką. Obszarem jej zainteresowań jest planeta Ziemia, jej kształt oraz wielkość. Definiowanie poszczególnych punktów na powierzchni naszej planety jest przedmiotem badań wspomnianej nauki.

Nie wszyscy geodeci skupiają się na pracy naukowej. Wielu z nich znajduje zatrudnienie w budownictwie. Firmy geodezyjne poszukują osób do pomiarów działek oraz gruntów, które w niezbyt odległym czasie posłużą do budowy różnego rodzaju inwestycji.

geodezyjna obsługa inwestycji

Oprócz wspomnianych pomiarów, geodeta sporządza mapy, opisy rzeźby terenu, lecz także ewidencjonuje grunty. W momencie, gdy przygotowuje projekt do realizacji, jednym z podstawowych jego zadań staje się zgromadzenie oraz sporządzenie niezbędnej dokumentacji. Geodeci niekiedy działają w pojedynkę. Często jednak podejmują prace w barwach firm oferujących m.in. geodezyjną obsługę inwestycji.

Czym jest geodezyjna obsługa inwestycji

To nieco bardziej złożony termin, który na szczęście da się w prosty sposób wyjaśnić. Załóżmy, że w niedługim czasie na danym terenie zostanie uruchomiona budowa. Zanim to jednak nastąpi, muszą zostać wykonane odpowiednie pomiary gruntów. Ale to nie jedyna czynność w ramach geodezyjnej obsługi inwestycji.

Praca geodety w ramach danej inwestycji zaczyna się od wytyczenia terenu pod nią samą. Na tym etapie geodeta sugeruje, w których punktach terenu powinny pojawić się główne elementy danego obiektu. Zaleca odpowiednie jego usytuowanie i bada, czy jego wymiary zgodne są z obowiązującymi normami. Dlatego też dobry geodeta powinien znać obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa.

Obsługa geodezyjna inwestycji krok po kroku

Niezależnie od tego, czy wybierzemy geodetę z Chorzowa czy z innego polskiego miasta, zestaw czynności wchodzących w skład obsługi geodezyjnej powinien być ten sam. Początek to prace przygotowawcze. Następuje wytyczenie działek pod zabudowę. Odbywa się tzw. wytyczenie budowli na terenie budowy. Usytuowanie planowanego obiektu musi na tym etapie być zgodne z projektem oraz wymiarami działki.

Następnie kontroluje się prawidłowość wykonywanych prac. Geodeta sprawuje bezustanną pieczę nad przebiegiem prac. Budowa nie może odbiegać od planu. Poszczególne etapy i działania wpisuje do dziennika budowy.

Całość działań geodety zamyka geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza. Następuje w momencie, gdy budowa poszczególnych obiektów inwestycji została zakończona. Na tym etapie zbierane są informacje o przestrzennym rozmieszczeniu budynków i pozostałych elementów zagospodarowania działki. Tak przygotowana ewidencja pozwala nanieść projekt do mapy zasadniczej budynków danej miejscowości.

Kiedy obsługa geodezyjna budowy okaż się niezbędna?

Tak naprawdę geodezyjna obsługa budowy to wymóg w przypadku większości inwestycji. Rola geodety staje się szczególnie ważna, gdy proces budowy okazuje się szczególnie skomplikowany. Działanie geodety ma przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo usytuowania inwestycji. Drugim ważnym aspektem jest oczywiście zgodność z prawem.

Zadaniem geodety jest bezustanna kontrola nad przebiegiem budowy i czuwanie nad zachowaniem przyjętych w projekcie wymiarów. Pamiętajmy przy tym, że bez dokumentacji przygotowanej przez geodetę trudno byłoby oddać budynek do użytku. Należy zatem wnioskować, że geodeta jest na budowie po prostu niezbędny.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


Tematy pokrewne:  

tag nolstag geodezyjna obsługa inwestycji

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.