Obejmy to główne akcesoria służące do montażu ogrodzenia panelowego. Jakie wybrać i jak obliczyć odpowiednią ilość? W tym praktycznym poradniku przystępnie wyjaśniamy kwestię doboru. Dowiedz się, jakie rodzaje obejm są niezbędne i na co zwrócić uwagę, kupując te akcesoria ogrodzeniowe. Przeczytaj!
Obejmy do paneli ogrodzeniowych dzielą się na 3 rodzaje: obejma pośrednia, narożna i końcowa. Wszystkie 3 typy są potrzebne do zamontowania ogrodzenia panelowego. Przed przystąpieniem do pracy nad ogrodzeniem upewnij się, że masz je w odpowiedniej ilości. Pamiętaj, że zawsze warto zakupić kilka dodatkowych obejm, na wypadek ewentualnych uszkodzeń lub potrzeb korekty instalacji.
Standardowo, każdy panel ogrodzeniowy montuje się na 2 obejmach. Jeśli producent zaleca inaczej (w przypadku ogrodzeń powyżej 160 cm rekomenduje się stosowanie 3 obejm), kieruj się jego instrukcjami.
Służą do mocowania paneli ogrodzeniowych do słupków końcowych. To obejmy z jedną końcówką. Nazywa się je również obejmami startowymi. Do zamontowania standardowego ogrodzenia panelowego potrzeba 4 obejm końcowych.
Dla wysokich paneli będzie potrzebna dodatkowa obejma w środkowej części. Wtedy trzeba kupić 6 sztuk.
Przykładowa obejma końcowa. Źródło: strona sklepu Siatkopol.
Narożne obejmy umożliwiają bezpieczne i estetyczne łączenie paneli pod kątem prostym, co zapewnia stabilność konstrukcji ogrodzenia. Podobnie jak w przypadku obejm końcowych, stosujemy po 2 obejmy, po jednej na górę i dół panelu (chyba że producent zaleca stosowanie 3).
Przykładowa obejma narożna. Źródło: strona sklepu Siatkopol.
Ilość narożnych obejm zależy od kształtu ogrodzenia, a więc liczby narożników z kątami prostymi. Przykład - prostokątne ogrodzenie ma cztery kąty wewnętrzne, które są narożnikami, gdzie zmienia się kierunek ogrodzenia. To daje łącznie 4 narożniki x 2 obejmy narożne = 8 obejm narożnych. Dla wysokich ogrodzeń, wymagających stosowania 3 obejm, będzie ich 12.
Te obejmy służą do łączenia paneli ustawionych w linii prostej na jednym boku ogrodzenia. Każda otacza słupek pośredni i jest wyposażona w 2 śruby, które dokręcają panele z obu stron.
Licz po 2 obejmy pośrednie na każdy słupek (po 3 dla ogrodzeń wysokich). Obwód ogrodzenia powie Ci, ile będzie słupków.
Nie kupuj na styk. Kilka dodatkowych obejm pośrednich warto mieć w razie uszkodzenia przy montażu.
Zakupione obejmy powinny mieć w komplecie śruby, podkładki, książeczki i nakrętki. Przed pracą upewnij się, że obejmy są kompletne.
Przykładowa obejma pośrednia. Obejma jest kompletna. Widać tutaj wszystkie 4 wymienione elementy uzupełniające obręcz. Źródło: strona sklepu Siatkopol.
Podkładki to elementy płaskie wykonane z metalu, które umieszcza się pod główką śruby. Ich główna funkcja to rozkładanie nacisku śruby na powierzchni obejmy, co zapobiega odkształceniom w wyniku nacisku. Książeczki, czasami nazywane uchwytami, są tą częścią obejm, do których przymocowana jest śruba. Śruby i nakrętki śrub - tego nie trzeba przedstawiać.
Dobrze zaplanowany i zamontowany system ogrodzeniowy zapewni Ci trwałość i estetykę na wiele lat. Montaż ogrodzenia panelowego nie jest trudny, ale wymaga kilku obliczeń, by nie zdenerwować się brakiem akcesoriów podczas pracy!
Czynnikami decydującymi o liczbie obejm są wysokość ogrodzenia oraz liczba słupków i narożników.
Jeśli panele mają do 160 cm wysokości, wystarczy zastosować po 2 obejmy na każde przęsło. W przypadku wyższych ogrodzeń lepiej dołożyć trzecią obejmę na środku, dla zwiększenia stabilności. Liczbę słupków wymagających obejm przejściowych określisz, dzieląc obwód ogrodzenia przez 256 cm.
Sprawdź, czy kupowane obejmy są wyposażone w komplet części - śruby z nakładkami, książeczki (uchwyty) i podkładki.
Foto: Envato Elements, treść: materiał partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*