Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nokia coraz bardziej niestabilna

18-05-2012, 17:40

Nokia wykorzystuje rezerwy finansowe w niezrównoważonym tempie, co niepokoi analityków - informuje agencja Reuters. Fiński gigant już od wielu miesięcy notuje straty finansowe.

Zdaniem analityków pytanych przez Reutersa Nokia może być nawet zagrożona bankructwem, jeśli nie uda jej się ograniczyć "spalania pieniędzy" (zob. Worries mount as Nokia burns through cash).

Czytaj także: Nokia najtańsza od 15 lat

Tylko w ciągu ostatnich pięciu kwartałów Nokia straciła 2,1 miliarda euro, cały czas odnotowując również spadek udziałów zarówno na rynku smartfonów, jak i tańszych telefonów komórkowych. Fińskiemu koncernowi wciąż zostało jeszcze 4,9 miliarda euro rezerw, jednak biorąc pod uwagę wygórowane wydatki związane z promocją nowych urządzeń, zapasy takie mogą się szybko wyczerpać.

Zdaniem analityków w ciągu kolejnych trzech kwartałów Nokia straci kolejne 2 miliardy euro. Najczarniejsze wizje zakładają, że wieloletni lider rynku telefonów komórkowych wykorzysta cały swój bufor finansowy w kolejnym roku, co zmusi go do ogłoszenia bankructwa. Problemy takie już wcześniej przewidywały agencje ratingowe, które zgodnie obniżały długoterminową ocenę kredytową Nokii.

Choć fiński koncern miał zostać uratowany dzięki nowym urządzeniom z serii Lumia, na razie smartfony z Windows Phone cieszą się znacznie mniejszą popularnością niż sprzęty konkurencji. Według niektórych analityków Nokii może przyjść z pomocą Microsoft, który już teraz zapłacił firmie znacznie ponad miliard dolarów za wykorzystywanie swojej platformy mobilnej.

Czytaj także: Smartfony Lumia 900 wyprzedały się w kilka dni


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: ReutersOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik