Nieletni sprawcą wyłudzeń przez komunikator Tlen

17-11-2010, 18:21

Nieletni internauta i użytkownik komunikatora Tlen wyłudził łącznie 60 zł, za które może mu grozić  kara pozbawienia wolności. Sprawa zgłoszona do prokuratury przez Grupę o2 została jednak umorzona.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W zeszłym tygodniu pisaliśmy o coraz popularniejszym spamie przez komunikator Tlen. Jak informował nas wtedy Dariusz Kołtko, dyrektor Biura Zarządu Grupy o2, podobna sprawa trafiła już do Komendy Głównej Policji i Prokuratury Okręgowej Warszawa Ochota.

Zwróciliśmy się do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Okazało się, że sprawa została umorzona ze względu na brak wykrycia sprawcy. Postępowanie toczyło się od 9 października 2009 roku do 5 listopada br. Wtedy to przeprowadzono dochodzenie, które w małym stopniu okazało się sukcesem. Trafiono bowiem na nieletniego.

>> Czytaj też: Komunikator Spik (WP) pod ostrzałem naciągaczy

Sonda
Czy spotkałeś się z podobnym problemem w swoim komunikatorze?
  • tak
  • nie
  • nie korzystam z komunikatorów
wyniki  komentarze

Nieletni zeznał, że podawał się za administratora komunikatora Tlen i wysyłał wiadomości innym użytkownikom, powiadamiając ich o wygranej telefonu w konkursie. Ustalono również, że nieletni otrzymał dwie wiadomości zwrotne, otrzymując po 30 zł za każdą. W dalszym postępowaniu materiały dotyczące nieletniego zostały przekazane do Referatu ds. Nieletnich i Patologii KMP w Skierniewicach.

Młodemu internaucie prawdopodobnie zostanie postawiony zarzut osiągnięcia korzyści majątkowej kosztem innych (art. 286 § 1 k.k.). Za tego typu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

- W toku postępowania (…) wykonano szereg czynności procesowych oraz pozaprocesowych, które miały na celu m.in. ustalenie kręgu osób podejrzewanych o popełnienie przestępstwa. Czynności te przyniosły wynik negatywny. Pomimo umorzenia sprawa jednak nadal pozostaje w zainteresowaniu organów ścigania i z chwilą ustalenia nowych istotnych dowodów postępowanie zostanie podjęte celem kontynuacji - tłumaczy Monika Lewandowska, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

>> Czytaj też: Programy za SMS? Producenci ostrzegają: to wyłudzenie

Jak dowiedział się Dziennik Internautów, Grupa o2 sp. z o.o., która jest odpowiedzialna za komunikator Tlen, nie odwołała się od decyzji prokuratury w związku z umorzeniem sprawy z dnia 5 listopada 2010 r. Ponieważ nie ustalono sprawców przestępstwa, nie można także określić wysokości szkód.


Źródło: DI24.pl

Wszystkie Listy czytelników kierowane do DI są czytane przez redaktorów. Niektóre pytania / prośby do redakcji mogą dotyczyć szerszego grona internautów, wymagać wypowiedzi ekspertów lub zainteresowanych stron, wówczas traktowane są jako tematy interwencyjne. Wszelkie sprawy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć prosimy kierować na adres: interwencje@di.com.pl

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.