Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

W ubiegłoroczne święta wyłudzacze starali się naciągnąć użytkowników Gadu-Gadu na Premium SMS-y o wartości około 10 zł. W tym roku stali się bardziej pazerni - niedoświadczeni internauci mogą stracić ponad 30 zł, nie tylko odbierając życzenia, ale także wysyłając je.

Podobnie jak w zeszłym roku, w czasie świąt internetowi wyłudzacze zaczęli rozsyłać za pośrednictwem komunikatora Gadu-Gadu wiadomości zachęcające do odebrania życzeń:

pocztaswiateczna(kroooopka)pl mam prezencik dla Ciebie Wesolych swiat Mozliwe ze gg mi linka zablokowalo, po mojej zmianie numeru mozesz mnie nie miec na liscie. Najlepiej dodaj mnie do listy i wejdz na link w opisie DODAJ MNIE DO LISTY TO ZOBACZYSZ LINK Z OPISU, inaczej sie nie da

Świąteczna Poczta - zrzut ekranu strony głównej
fot. DI - Świąteczna Poczta - zrzut ekranu strony głównej
Odwiedzając wskazaną wyżej stronę, zobaczymy ładnie przygotowany formularz z towarzyszącą mu informacją, że życzenia można odebrać dopiero po wpisaniu swojego adresu e-mail lub numeru GG oraz wysłaniu SMS-a na numer o podwyższonej opłacie. O tym, że będzie nas to kosztować 25 zł netto (30,50 zł brutto), możemy się dowiedzieć z regulaminu. Kierujący do niego button jest dobrze widoczny, wiele osób nie zapoznaje się jednak z regulaminami usług, z których zamierza skorzystać.

Autorzy strony mogą więc naciągnąć spore grono internautów, a zebrane adresy e-mail posłużą im do rozesłania kolejnej porcji spamu. Jak poinformował nas jeden z Czytelników Dziennika Internautów, witryna jest dziełem spółki Improvity, która wcześniej oferowała diagnozowanie świńskiej grypy online - wynik testu można było uzyskać dopiero po wysłaniu Premium SMS-a.

Strona oferująca wysyłanie e-kartek za Premium SMS
fot. DI - Strona oferująca wysyłanie e-kartek za Premium SMS
Uważać należy także, wysyłając życzenia do znajomych - za usługę tę możemy zapłacić więcej, niż się spodziewaliśmy. Szukając serwisu z ładnymi e-kartkami, rodzice innego Czytelnika DI trafili na stronę kartki-elektroniczne.elk.pl wykorzystującą skrypt WMsoft.pl. Wysłanie życzeń miało kosztować 0,50 zł netto (0,61 zł brutto). Taka cena widniała nad polem, w które trzeba było wpisać otrzymany SMS-em kod aktywujący. Zajrzyjmy jednak do regulaminu:

14. Cena wysłania sms-a w Serwisie wymaga dokonania płatności według cennika: 25 PLN (30,50 PLN z VAT) / za 1 SMS
15. Użytkownik po wysłaniu SMSa o treści ADM.KARTKA pod numer 92500 otrzyma kod aktywujący umożliwiający wysłanie 50 kartek internetowych.
16. Przy wysłaniu wszystkich 50 kartek końcowa cena wysłania wynosi 0,50 PLN (0,61 PLN z VAT) / za 1 kartkę internetową.

Strona oferująca wysyłanie e-kartek za Premium SMS
fot. DI - Strona oferująca wysyłanie e-kartek za Premium SMS
Informację o cenie SMS-a, napisaną drobnym drukiem, niełatwym do odczytania dla osób starszych, można było znaleźć także na dole strony. Niedoświadczeni internauci dali się jednak zwieść pozorom, na domiar złego wysłana kartka do adresata nie dotarła. W taki sam sposób działają strony kartki-internetowe.pl oraz e-kartka.com.pl. Dziennik Internautów przestrzega przed korzystaniem z tego typu usług, zwłaszcza że w polskiej sieci funkcjonuje wiele serwisów umożliwiających wysłanie życzeń za darmo.

Aktualizacja

Autor skryptu wykorzystywanego na omawianych wyżej witrynach zamieścił na swojej stronie internetowej - WMsoft.pl - następującą informację:

NIE PROWADZĘ ŻADNEGO SERWISU EKARTEK!
Żadna wersja mojego skryptu ekartek nie ma funkcji pobierania opłat.
Jeżeli ktoś korzysta ze skryptu i pobiera opłaty to jest to jego własna modyfikacja.

Jak dowiedział się Dziennik Internautów, kod źródłowy skryptu może być modyfikowany przez osobę, która go zakupiła. Modyfikacji i zmodyfikowanego kodu nie można jednak w żadnej formie rozpowszechniać, sprzedawać ani udostępniać bez pisemnej zgody autora skryptu. Ponadto nabywca może zainstalować jedną kopię skryptu na stronie internetowej i używać jej bezterminowo. Zamierzam sprawdzić, czy osoba wykorzystująca skrypt ma licencje na 3 instalacje - poinformował redakcję jego autor.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: DI24.pl