Nie daj się nabrać na Open Office'a za SMS

26-10-2009, 19:01

Szukając darmowej alternatywy dla pakietu biurowego Microsoftu, można niestety natknąć się na przykrą niespodziankę w postaci programu Open Office 3.1, który podczas instalacji zażąda... wysłania SMS-a pod numer o podwyższonej opłacie w celu uzyskania kodu aktywacyjnego - poinformował redakcję Dziennika Internautów jeden z Czytelników.

OpenOffice.org zawiera moduły służące m.in. do edycji tekstu (Writer), tworzenia arkuszy kalkulacyjnych (Calc), a także obsługi baz danych (Base). Niebagatelne znaczenie ma fakt, że można go legalnie i bez opłat używać w domach, firmach, urzędach, szkołach itd. W Dzienniku Internautów informowaliśmy o ukazaniu się wersji 3.1 PL dostosowanej do różnych systemów operacyjnych.

Zrzut ekranu strony oferującej OpenOffice.org za Premium SMS-a
fot. DI - Zrzut ekranu strony oferującej OpenOffice.org za Premium SMS-a
Darmowy pakiet biurowy wydaje się kuszącą alternatywą dla drogich rozwiązań Microsoftu. Szukając za pomocą wyszukiwarki stron umożliwiających jego pobranie, można natknąć się jednak na witryny próbujące zarobić na tej aplikacji. O jednej z nich poinformował redakcję Dziennika Internautów autor bloga kutek.jogger.pl:

Okazuje się, że jakiś spryciarz otworzył sobie stronę http://www.openoffice-pl.com, na której opisał, jaki to OO.org jest wspaniały i że warto go pobrać. Po pobraniu instalatora i znanym dwukliku na plik .exe (mowa oczywiście o systemie Windows) wyskakuje okienko każące nam wysłać SMS. Po wciśnięciu "anuluj" instalacja jest przerywana.

Zachęta do wysłania Premium SMS-a w instalatorze
fot. DI - Zachęta do wysłania Premium SMS-a w instalatorze
Jak wynika z zamieszczonego obok zrzutu ekranu, wysłanie Premium SMS-a pod numer 7668 kosztuje 7,32 zł z VAT (trzeba wysłać dwa SMS-y, w sumie zapłacimy więc 14,64 zł). Zgodnie z rejestrem numerów usług o podwyższonej opłacie, dostępnym na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, dostawcą usługi telekomunikacyjnej w tym przypadku jest PTK Centertel Sp. z o.o., a jej zakres obejmuje "konkursy i gry, loterie, krzyżówki, horoskopy, kody dostępu, mikropłatności, serwisy informacyjne, czaty, głosowania, programy lojalnościowe".

Stopka strony oferującej OpenOffice.org za Premium SMS-a
fot. DI - Stopka strony oferującej OpenOffice.org za Premium SMS-a
Warto odnotować, że na stronie oferującej program też znajdziemy informację o konieczności wysłania dwóch SMS-ów, jednak tylko w stopce, w dodatku po angielsku. Nie będziemy natomiast mogli zapoznać się z regulaminem usługodawcy (sporządzenia takiego regulaminu wymaga art. 8 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną).

Jak zauważył nasz Czytelnik, twórca strony należy do aktywnych użytkowników Google AdWords, pojawiała się ona bowiem w wynikach sponsorowanych dla frazy "Open Office". Zapewne udało mu się już nabrać kilku ludzi - niepokoi się Czytelnik Dziennika Internautów. Problem został odnotowany także na oficjalnej polskiej stronie OpenOffice.org, gdzie można przeczytać:

Chociaż w większości serwisy uczciwie oferują pliki za darmo, sporadycznie natykamy się na próby oszustwa, np. wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem wysłania SMS na podany numer w celu uzyskania kodu aktywacyjnego. Właściciele fałszywych serwisów twierdzą, że mają pełne prawo do używania i sprzedaży logo i kodu pakietu OpenOffice.org. Niestety, postępują w sposób niezgodny z licencją.

Bezpłatną wersję programu można pobrać zarówno ze strony OpenOffice.org, jak też z działu Programy w Dzienniku Internautów.


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy