Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Crowdfunding niezagrożony. Zbiórkę uliczną zgłosisz elektronicznie

16-07-2012, 07:51

Nie ma już zagrożenia, że na zbiórki pieniędzy w internecie potrzebna będzie zgoda urzędników. Co więcej, łatwiejsze będzie prowadzenie zbiórek na ulicy, a co najważniejsze, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji znów wysłuchało uwag internautów i było w stanie zrozumieć ich znaczenie.

robot sprzątający

reklama


To niezwykłe, jak wiele zmian w ustawach dotyczy dziś internetu. Miesiąc temu Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) zapowiedziało zmiany w Ustawie o zbiórkach publicznych i okazały się one niezwykle istotne dla społeczeństwa informacyjnego. Minister Michał Boni chciał, aby rzeczona ustawa objęła także zbiórki internetowe. Miało to gwarantować pewność prawną tych zbiórek, ale mogłoby być fatalne w skutkach. Zbiórki internetowe wymagałyby m.in. zgody urzędników. Praktycznie funkcjonowanie w Polsce crowdfundingu, czyli społecznościowego finansowania różnych projektów, byłoby niemożliwe.

Czytaj: Jak ubić crowdfounding? Ustawą o zbiórkach publicznych

W internecie lekko zawrzało, co MAC natychmiast dostrzegło. Zaczęto mówić i pisać o ubijaniu crowdfundingu (my też to robiliśmy) i pojawiły się pytania o deregulację zbiórek publicznych w ogóle. A może Ustawa o zbiórkach publicznych jest całkowicie zbędna?

Pod koniec czerwca MAC przyznało się do błędu i zapowiedziało nowe podejście do problemu zbiórek publicznych. Odbyły się nieformalne spotkania z organizacjami pozarządowymi, a po drugim takim spotkaniu, które miało miejsce w ubiegły piątek, Ministerstwo ogłosiło swoje nowe zamiary dotyczące zbiórek publicznych.

Będzie nowa ustawa

Co najważniejsze, MAC odstąpiło od zamiaru regulowania crowdfundingu.

Planowane jest stworzenie całkiem nowej ustawy dotyczącej zbiórek, ale będzie ona dotyczyć zbiórek na ulicy. Takie zbiórki wiążą się ze zbieraniem gotówki do puszek, tak więc trzeba im zapewnić bezpieczeństwo i zadbać o przejrzystość rozliczeń.

W temacie zbiórek ulicznych też pojawiły się e-propozycje. Przede wszystkim w nowej ustawie nie będzie czegoś takiego, jak pozwolenie na zbiórkę. Prawo będzie wymagać jedynie zgłoszenia chęci przeprowadzenia zbiórki, a to jest ogromna różnica.

Zgłoszenie ma odbywać się drogą elektroniczną, a w internecie będzie opublikowana lista zbiórek (może się to odbywać np. za pośrednictwem stron BIP urzędów). Rozliczenie zbiórki również ma być dostępne publicznie do wglądu dla obywateli.

Podmiotami, które będą mogły prowadzić zbiórki, pozostaną osoby prawne oraz komitety, które obywatele/osoby fizyczne nadal będą mogły tworzyć na podstawie ustawy o zbiórkach publicznych.

Na obecnym etapie składane przez MAC propozycje wyglądają bardzo dobrze. Przede wszystkim jednak sugerują one, że MAC naprawdę zrozumiało, dlaczego internauci krytykowali poprzednie propozycje dotyczące ustawy o zbiórkach publicznych.

Sonda
Jak oceniasz najnowsze propozycje dotyczące zbiórek publicznych?
  • jest ok
  • jest zbyt liberalnie
  • regulacja jest ciągle zbyt ciasna
wyniki  komentarze

Z pewnością wy też dostrzegacie, że zazwyczaj politycy nie wsłuchują się w krytykę, dopóki nie jest ona poparta czymś spektakularnym, jak np. protesty uliczne, strajki, palenie opon itd. Często dałoby się tego uniknąć, gdyby konsultacje ze stroną społeczną traktowano poważnie. Było to widać wyraźnie na przykładzie ACTA. Premier był w stanie zgodzić się na podpisanie nieznanego sobie dokumentu, ignorując krytykę ludzi i organizacji, które temat ACTA śledziły przez całe lata.

Co prawda, przy ustawie o zbiórkach publicznych również jakby ominięto proces konsultacji, ale MAC otwarcie przyznało się do tego, co robi, umożliwiając krytykom reakcję. To wszystko doprowadziło do zmian ogłoszonych w ubiegły piątek i jest to nawet budujące.

Czytaj: Regulacja crowdfundingu nie teraz, czyli MAC przyznaje się do błędu


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: MAC



Ostatnie artykuły: