Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Podręcznik w formie webooka dopuszczony do użytku szkolnego

27-12-2011, 12:25

Zazwyczaj e-podręcznik to po prostu skan podręcznika papierowego, ale niedawno Ministerstwo Edukacji Narodowej dopuściło do użytku szkolnego podręcznik, który od początku został zaplanowany jako w pełni multimedialny i webowy, przeznaczony także do mobilnych pracowni. Stworzenie tej pomocy naukowej za kwotę prawie miliona złotych współfinansowały Unia Europejska i budżet państwa.

robot sprzątający

reklama


FunEnglish.pl to tzw. webook. Takiego podręcznika nie można ściągnąć ani skopiować, co rozwiązuje problem piractwa, a wydawcy podręczników podobno unikają e-podręczników właśnie z powodu obaw o naruszenia praw autorskich. Zaletą webooka jest także dostępność z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu.

FunEnglish.pl
fot. DI, zrzut z ekr. - FunEnglish.pl

Podręcznik składa się z filmów, gier, fotolekcji, piosenek i ponad 1000 interaktywnych ćwiczeń, a liczy aż 819 stron. Animacje wykonano w technologii 3D, a część gier angażuje użytkowników ruchowo – można nimi sterować za pomocą kamery internetowej (jak Kinect). Nad całością prac merytorycznych czuwał międzynarodowy zespół metodyków, dzięki czemu podręcznik nie jest tylko zbiorem połączonych losowo komponentów multimedialnych. Lekcje skomponowano zgodnie z koncepcją spirali (odpowiednio ułożonych powtórek). W filmach i grach występują tylko native speakerzy w wieku odpowiadającym uczniom.

Czytaj: Zabawa w internet, czyli edukacja dla kilkuletniego dziecka

Podręcznik można wykorzystywać na różne sposoby, między innymi w pracowniach komputerowych lub na tablicy interaktywnej. Może być traktowany jako wiodące źródło materiałów lub też dodatek do lekcji.

Specjaliści wysoko oceniają podręcznik, doceniając szczególnie jego interaktywność. Zadania stają się elementem motywującym do nauki języka, natomiast szybka informacja zwrotna ułatwia uczniowi skupienie się na tym, co naprawdę jest dla niego istotne.

Pojedyncza lekcja zaczyna się zazwyczaj od prezentacji elementu multimedialnego (filmu, gry lub fotolekcji), a dalej zawiera ćwiczenia rozwijające umiejętności językowe poprzez pracę z komputerem.

Projekt FunEnglish.pl w przeszłości otrzymał z rąk Minister Edukacji European Language Label (europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych). Twórcy podręcznika sprzedali już także prawa do jego wprowadzenie na rynek niemiecki i tym samym stał się on pierwszym polskim podręcznikiem internetowym wydawanym w Zachodniej Europie.

Czytaj: Zrzucą edukacyjne tablety z powietrza? Ot tak?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *