Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cyberprzestępcy biorą na cel smartfony

11-08-2011, 15:34

Wraz z rozwojem ochrony transakcji bankowych online cyberprzestępcy, chcąc zwiększyć szanse na kradzież pieniędzy z kont swoich ofiar, zaczynają zastępować trojany działające na komputerach ich mobilnymi wersjami - zauważają w najnowszym raporcie dot. zagrożeń analitycy Kaspersky Lab. Podobne zdanie mają specjaliści firmy ESET.

robot sprzątający

reklama


Liczba wykrytych zagrożeń z różnych kategorii - porównanie z czerwcem 2011 r.
fot. Kaspersky Lab - Liczba wykrytych zagrożeń z różnych kategorii - porównanie z czerwcem 2011 r.
W lipcu rozwiązania Kaspersky Lab zablokowały 182 mln ataków sieciowych, zapobiegły ponad 75 mln prób zainfekowania komputerów za pośrednictwem sieci, a także wykryły i zneutralizowały 221 mln szkodliwych programów. Wśród tych ostatnich na wyróżnienie zasługuje nowa wersja mobilnego trojana ZitMo (tzw. ZeuS in the Mobile), która potrafi kraść kody mTAN - jednorazowe hasła wykorzystywane podczas dokonywania zdalnych transakcji, wysyłane klientom banków za pośrednictwem SMS-ów. Mobilna wersja niesławnego trojana ZeuS została wcześniej wykryta na platformach Symbian, Windows Mobile oraz BlackBerry, a w lipcu do listy celów tego szkodnika dołączyły urządzenia z Androidem.

>> Czytaj więcej: Mobilny Zeus atakuje Androida

Również analitycy firmy ESET - przy okazji lipcowego raportu nt. zagrożeń - zwracają uwagę na mobilne szkodniki. Nie są one, co prawda, na tyle popularne, by znaleźć się we wspomnianym raporcie, z czasem jednak ta sytuacja może ulec zmianie. Powołując się na badania Trusteer, specjaliści twierdzą, że w ciągu najbliższych dwóch lat zainfekowany zostanie co dwudziesty smartfon. To z kolei oznacza, że użytkownicy, którzy za pośrednictwem komórek korzystają z bankowości elektronicznej lub logują się do swojej firmowej poczty czy portali społecznościowych, mogą zostać narażeni na utratę danych bądź pieniędzy.

O wysokie prawdopodobieństwo zrealizowania tej wizji zdają się zabiegać sami użytkownicy smartfonów, którzy zazwyczaj podczas instalacji nowej aplikacji na swoim telefonie odruchowo zgadzają się na wszystkie warunki dyktowane przez producenta danego oprogramowania.

>> Czytaj także: Trojan nagrywający rozmowy czy... zwykła aplikacja?

Pełny raport Zagrożenia lipca 2011 wg Kaspersky Lab można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl. Natomiast Lista zagrożeń lipca wg laboratoriów antywirusowych ESET znajduje się na stronie tej firmy (plik PDF, 4 str.).


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *