Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UKE: Operatorzy komórkowi przodują w inwestycjach

06-05-2011, 13:28

Operatorzy komórkowi ponieśli ponad połowę wszystkich nakładów inwestycyjnych w latach 2006-2010. Najmniej inwestowali operatorzy sieci kablowych. Szybko rosły wydatki na internet mobilny, ale widać za to schyłkowość telefonii stacjonarnej - wynika z analizy inwestycji operatorów wydanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

robot sprzątający

reklama


Celem kolejnej analizy UKE (PDF, 50 stron) jest wskazanie wpływu działań regulacyjnych oraz czynników ekonomicznych wpływających na poziom inwestycji operatorów telekomunikacyjnych w latach 2006-2010.

Z analizy wynika, że największe nakłady inwestycyjne w badanym okresie ponieśli operatorzy telefonii komórkowej (54% wszystkich nakładów). Po nich są operatorzy stacjonarni (35%) oraz sieci TVK (11%).

Przedsiębiorcy świadczący usługi ruchome nie poddali się ogólnoświatowej tendencji ograniczania inwestycji. W 2009 r. obniżyli swoje nakłady zaledwie o 0,6%, w sytuacji gdy operatorzy stacjonarni już w roku 2008 dokonali redukcji na poziomie 31,4%, a przedsiębiorcy TVK aż o 76,1% w roku 2007. Rok 2010 upłynął również pod znakiem spadków, także w telefonii ruchomej - o 28,5%.

>>> Czytaj: TP nie zapłaci 338 mln zł kary

Niemal trzykrotnie większe wydatki dotyczyły sieci dostępowej niż szkieletowej. Także w tym przypadku najwięcej zainwestowali operatorzy telefonii ruchomej - łącznie ponad 8 mld PLN.

Wśród operatorów komórkowych największe wzrosty inwestycji wykazywał P4. Generalnie nowi gracze na rynku (P4, Aero2 oraz CenterNet) odznaczali się wysoką dynamiką wzrostu, w konsekwencji wszyscy operatorzy komórkowi zanotowali wzrost wydatków inwestycyjnych w latach 2006-2009.

Najszybciej rosły nakłady na internet mobilny przy zmiennym trendzie inwestycji w stacjonarne łącza xDSL. W badanym okresie ich wartość wzrosła do poziomu 1,37 mld PLN w 2007 roku, następnie spadła o 49%, by w 2010 roku ponownie wrócić do poziomu bliskiego wartości z 2007 roku.

Rok 2007 przyniósł szesnastokrotny wzrost wydatków na rozwój usługi BSA, tj. do poziomu 33 mln PLN. W latach 2007-2009 w ślad za inwestycjami we własną infrastrukturę w technologii xDSL, spadały nakłady na BSA, na której rozwój przeznaczono w okresie 2007-2008 o 81,1% środków mniej. W 2008 roku ponad dwudziestokrotnie wzrosły jednak wydatki na LLU (uwalnianie pętli abonenckiej).

Zdaniem UKE w latach 2006-2007 największy wpływ na rynek wydawały się mieć decyzje regulacyjne, a później bardziej istotne stały się czynniki makro- i mikroekonomiczne. Nie dotyczyło to nakładów poniesionych na LLU przez Netię, które znacząco wzrosły w latach 2008-2009.

Duży wpływ na obraz rynku operatorów stacjonarnych miało wstrzymanie inwestycji w łącza szerokopasmowe przez TP, podczas gdy operatorzy TVK rozwijali swoją bazę klientów internetu szerokopasmowego. Niekorzystna sytuacja spadku inwestycji w łącza xDSL została - według UKE - rozwiązana w 2009 roku poprzez podpisanie Porozumienia TP-UKE.

Urząd przewiduje, że TP pomoże w utrzymaniu stałego poziomu inwestycji na rynku w 2011 roku i większość przedsiębiorców planuje nieznaczne zwiększenie wydatków w 2011 roku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że sytuacja gospodarcza na świecie nadal wydaje się wpływać na podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

W przypadku telefonii ruchomej zwiększone wydatki inwestycyjne może wymusić wprowadzenie oferty detalicznej opartej na technologii 4G. Z kolei wzrost inwestycji operatorów stacjonarnych od kilku lat wymusza już konkurencja ze strony operatorów TVK, jednak w najbliższych latach popularność superszybkich łączy doprowadzi do znacznego wzrostu inwestycji w sieć stacjonarną.

Więcej na ten temat w dokumencie UKE: Analiza inwestycji operatorów telekomunikacyjnych w latach 2006-2010.

>>> Czytaj: 140 zł za 1 Mbps? Tak było przed Streżyńską


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE



Ostatnie artykuły: