Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Z kilku znaczeń słowa "pirat" rosyjski minister sprawiedliwości wybrał to, które w żadnej mierze nie nawiązuje do działalności Partii Piratów. Wystarczyło to jednak do wydania odmownej decyzji w sprawie rejestracji partii.

robot sprzątający

reklama


Jakie jest znaczenie słowa "pirat"? Mamy m.in. piratów drogowych, łamiących notorycznie przepisy, członków Partii Piratów walczących o zmiany w prawie autorskim, patentowym i w obronie prywatności, a także przestępców napadających na statki morskie. I właśnie z powodu tego trzeciego znaczenia rosyjska Partia Piratów nie została zarejestrowana. Tamtejszy minister sprawiedliwości wydał w tej sprawie negatywną opinię.

>> Czytaj także: USA: Partia Piratów zarejestrowana

Jako powód odmowy wskazał "obecnie obowiązujące prawo, które definiuje piractwo jako atak na statek morski lub rzeczny, co jest przestępstwem" - informuje The Moscow Times. Dodał on, że nazwa partii sugeruje, że jej członkowie są przestępcami odbywającymi kary więzienia. Partia Piratów złożyła w poniedziałek odwołanie do sądu od tej decyzji.

Sonda
Oddałbyś głos na Partię Piratów?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Pavel Rassudov, przewodniczący partii, stwierdził, że nazwanie 15 tysięcy członków partii przestępcami ma charakter obraźliwy. Mało tego, jego zdaniem minister przestępcami nazwał także członków Parlamentu Europejskiego - zasiadają w nim bowiem dwie osoby należące do szwedzkiej Partii Piratów. Poza tym na świecie działa legalnie kilkadziesiąt Partii Piratów, mających zapewne łącznie kilkaset tysięcy członków.

Nie wyklucza on, że odmowa rejestracji partii wynika z niechęci rządu do dopuszczenia do gry politycznej nowych graczy, zwłaszcza że w grudniu odbędą się wybory do Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu. Rassudov spekuluje, że Jedna Rosja, największa i najważniejsza partia w Rosji, boi się konkurencji. Zwłaszcza że w internetu korzysta około 40 procent wyborców. Żadna nowa partia nie została zarejestrowana w Rosji od 2009 roku, składane wnioski odrzucane były z powodów formalnych.

Patrząc jednak na wyniki, jakie Partie Piratów osiągały w innych krajach - Szwecji, Niemczech czy Wielkiej Brytanii - obawa przed konkurencją raczej nie jest uzasadniona. Brak zgody wynika raczej z podejścia rosyjskich władz do demokracji, której nieodłączną częścią są, reprezentujące różne punkty widzenia, partie polityczne.

>> Czytaj więcej: Partia Piratów - wielkie rozczarowanie


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: The Moscow Times