Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Antypiracki spot spowodował czterokrotny wzrost ilości doniesień

18-03-2011, 10:17

Kampania BSA w telewizji miała zwrócić uwagę na problem piractwa w przedsiębiorstwach. Podczas gdy prawie 3 mln widzów obejrzało spot reklamowy, ilość zgłoszeń wzrosła o 245% w stosunku do roku ubiegłego - cieszą się z wyników przedstawiciele tej organizacji.

robot sprzątający

reklama


W okresie od końca stycznia do połowy marca antypiracki spot BSA został wyemitowany na antenie trzech stacji ponad pięćset razy. Łącznie obejrzało go 2 751 851 widzów. W porównaniu z liczbą zgłoszeń w 2009 roku odnotowano 368% wzrost, zaś w odniesieniu do roku 2010 wzrost ten wyniósł 245%.

>> Czytaj też: Tajny antypiracki raport odnaleziony

Sonda
Czy doniósłbyś na swoją firmę, w której korzysta się z pirackiego oprogramowania?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

- W zeszłym roku zawarliśmy 145 umów przewidujących obowiązek zapłaty odszkodowania a w 2009 roku 185. Największe odszkodowanie zapłaciła firma zajmująca się animacją komputerową: piractwo kosztowało ją 80.000 USD oraz 310.000 zł. Trudno w tej chwili jeszcze powiedzieć, ile zgłoszeń otrzymanych podczas kampanii zakończy się zawarciem podobnych umów, ale można się spodziewać, że będzie ich więcej niż w poprzednich latach – tłumaczy Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce.

W 2009 i 2010 roku BSA przeprowadziło analogiczną kampanię telewizyjną w Niemczech. Podczas jej trwania odnotowano 495 zgłoszeń piractwa w firmach, które doprowadzając do 36% wzrostu wartości odszkodowań, pozwoliły BSA uzyskać w Niemczech w 2010 roku łącznie 1.2 mln dolarów. W całej Europie w 2010 roku BSA otrzymało natomiast ponad 3 tys. zawiadomień o przypadkach piractwa, co kosztowało europejskich przedsiębiorców naruszających prawo ponad 17,5 mln dol.

>> Czytaj też: Piractwo: milionowe straty w raporcie, którego nikt nie widział

Kodeks karny przewiduje, że uzyskanie programu komputerowego bez zgody uprawnionego stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 5. Na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych producent oprogramowania, którego prawa autorskie zostały naruszone, może domagać się od sprawcy naruszenia zapłaty podwójnej wysokości stosownego wynagrodzenia (opłaty licencyjnej), zaś w przypadku gdy naruszenie ma charakter zawiniony - potrójnej wysokości tego wynagrodzenia.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *