Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Po przerwie świątecznej spamerzy wrócili do pracy

24-02-2011, 19:15

Taki wniosek można wysnuć z najnowszego raportu firmy Kaspersky Lab. Fakt, że zmniejszona aktywność spamerów przypadła na okres noworoczny i święta obchodzone przez Kościół Prawosławny, sugeruje, że organizacje przestępcze z byłych republik Związku Radzieckiego odgrywają niebagatelną rolę w globalnym biznesie spamowym.

robot sprzątający

reklama


Źródła spamu w styczniu 2011 r.
fot. Kaspersky Lab - Źródła spamu w styczniu 2011 r.
W listopadzie i grudniu 2010 r. Stany Zjednoczone wypadły z rankingu najbardziej spamujących krajów, jednak w styczniu powróciły na 14 miejscu. Świadczy to o tym, że cyberprzestępcy przyłożyli się do odbudowania swoich sieci, po tym jak liczne botnety i programy partnerskie zostały zamknięte na skutek działań władz oraz firm antywirusowych. Niestety, przywracanie botnetów poszło spamerom dość sprawnie i jeśli w najbliższej przyszłości światem spamerów nie wstrząsną żadne nowe incydenty, wiosną ilość niechcianych wiadomości w ruchu pocztowym może osiągnąć poziom z lata 2010 roku – przewiduje Maria Namiestnikowa z Kaspersky Lab, autorka raportu nt. spamu.

Czołową pozycję wśród najpopularniejszych źródeł spamu utrzymały Indie, Rosja i Włochy, a ich udział w globalnym ruchu spamowym pozostał prawie taki sam, jak w grudniu ub.r. Ilość spamu pochodzącego z Indii wynosiła 9,01%. Na drugim miejscu znalazła się Rosja, z której wysłano 8,2% spamu. 5,07% spamu pochodziło z Włoch. Polska uplasowała się na 9 miejscu z wynikiem 3% - jest to skok o jedno miejsce do góry i wzrost ilości spamu o 0,1% w porównaniu z grudniem.

>> Czytaj także: Spamerzy zmieniają taktykę

Ilość spamu w ruchu pocztowym wzrosła o 0,5% w porównaniu z grudniem i wynosiła średnio 77,6%. Wiadomości phishingowe stanowiły 0,03% wszystkich niechcianych e-maili, co stanowi spadek o 0,11 pkt. proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Z kolei szkodliwe pliki zidentyfikowano w 2,75% wiadomości, o 1% więcej niż w grudniu.

Na pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych kategorii niechcianej korespondencji wysunął się znów spam farmaceutyczny. Spamerzy najwyraźniej nie chcą zrezygnować z tak dochodowego biznesu. Na drugim miejscu znalazła się kategoria „finanse osobiste” zdominowana przez strony oferujące tanie pożyczki i pomoc w znalezieniu pracy za pośrednictwem agencji pośrednictwa pracy. Kategoria „podrabiane produkty znanych projektantów”, która w grudniu znajdowała się na pierwszym miejscu, spadła w styczniu na trzecią pozycję.

>> Czytaj także: Rzucił pracę, żyje z pozywania spamerów

Pełny raport pt. „Spam w styczniu 2011 wg Kaspersky Lab” można znaleźć w Encyklopedii Wirusów VirusList.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Kaspersky Lab