Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Spamerzy zmieniają taktykę

13-01-2011, 10:52

Stany Zjednoczone nadal zajmują pierwsze miejsce na liście najmocniej spamujących krajów, odpowiadając za 18,83% wszystkich niechcianych wiadomości. Polska w ostatnim kwartale 2010 r. uplasowała się na trzynastej pozycji z 2,11% udziału w globalnym spamie.

konto firmowe

reklama


Tym razem do "parszywej dwunastki" - kwartalnego rankingu firmy Sophos - zakwalifikowały się następujące państwa:

1. Stany Zjednoczone
18.83%
2. Indie 6.88%
3. Brazylia 5.04%
4. Rosja 4.64%
5. Wielka Brytania
4.54%
6. Francja 3.45%
7. Włochy 3.17%
8. Korea Południowa
3.01%
9. Niemcy
2.99%
10. Wietnam 2.79%
11. Rumunia 2.25%
12. Hiszpania 2.24%
Pozostałe kraje
40.17%

W ujęciu kontynentalnym nadal przoduje Europa, która generuje 32,11% globalnego spamu, ale Azja depcze już jej po piętach - odsetek wiadomości śmieci rozsyłanych przez kraje azjatyckie zwiększył się z 30% w trzecim kwartale ub.r. do 31,89% w czwartym. Kolejne miejsca zajmują Ameryka Północna (22,38%), Ameryka Południowa (10,25%) i Afryka (2,12%).

>> Czytaj także: Coraz mniej spamu. Cisza przed burzą?

Choć pod względem ilości rozsyłanego spamu dominują wciąż te same kraje, to spam w swej istocie staje się coraz bardziej złośliwy - zauważają specjaliści z firmy Sophos. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują niechciane wiadomości do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania i wyłudzania poufnych informacji osobistych. W swoim najnowszym raporcie firma ostrzega przed ukierunkowanymi atakami e-mail, znanymi jako "spear phishing".

Na uwagę zasługuje też wzrost liczby niechcianych wiadomościach rozprzestrzeniających się w sieciach społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter.

- Spam z pewnością pozostanie, jednak motywacje i metody spamerów będą się zmieniać w sposób, który umożliwi im czerpanie jak największych korzyści - komentuje Graham Cluley, starszy konsultant ds. bezpieczeństwa w Sophos. - Tym, co staje się coraz bardziej powszechne, jest mailing linków do zainfekowanych witryn - ofiary dają się nabrać na kliknięcie w odnośnik prowadzący do strony, która atakuje ich komputer za pomocą exploitów bądź próbuje wymusić próbę instalacji fałszywego oprogramowania antywirusowego.

>> Czytaj także: Rzucił pracę, żyje z pozywania spamerów

22.38%


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Sophos