Ponad połowa ankietowanych firm korzysta z otwartego oprogramowania. Przewiduje się dalszy jego rozwój, jednak trudno oczekiwać, by całkowicie wyparło ono aplikacje płatne.
reklama
Oprogramowanie open source jest coraz powszechniej wykorzystywane nie tylko przez użytkowników indywidualnych, ale także przez firmy czy administrację publiczną. Dla tych pierwszych liczy się przede wszystkim koszt tego rozwiązania, dla tych ostatnich także i to, że znacznie łatwiej i szybciej takie aplikacje można dostosować do własnych potrzeb. Wielka Brytania chce szerzej korzystać z tego rozwiązania, wskazując na czynniki ekonomiczne. Z kolei Rosja czy Kuba kierują się bardziej pobudkami ideologicznymi.
Tendencję na rynku oprogramowania potwierdzają wyniki sondy przeprowadzonej przez firmę badawczą Gartner w lipcu i sierpniu 2010 roku. Zapytała ona kadrę kierowniczą IT z 547 firm w 11 krajach o stan wdrożenia otwartego oprogramowania i dalsze perspektywy jego rozwoju. Udzielone odpowiedzi powinny dać do myślenia firmom zajmującym się tworzeniem i sprzedażą licencjonowanego oprogramowania.
Ponad połowa badanych firm wdrożyła u siebie rozwiązania open source jako część realizowanej strategii IT. Co trzecia firma wskazała elastyczność, innowacyjność, krótszy czas stworzenia, a także szybszy proces zakupu jako zalety otwartego oprogramowania. Jednocześnie jednak także co trzecia firma ma oficjalną strategię w zakresie oprogramowania open source. Należy wziąć jednak poprawkę na fakt, że Gartner przepytał głównie duże przedsiębiorstwa.
Świadczyć to może o wciąż zbyt małym zaufaniu, jakie pokładane jest w tego typu aplikacjach. Pokutować może przekonanie, że jeśli coś jest darmowe lub kosztuje niewiele, to nie może być dobrej jakości. Możliwe także, że wciąż open source traktowane jest jako nowinka bardziej przystojąca zwykłym konsumentom, a nie międzynarodowym korporacjom.
Zaledwie 22 proc. pytanych firm konsekwentnie wdraża open source w całym przedsiębiorstwie. Już jednak ponad dwukrotnie więcej - 46 proc. - stawia na to rozwiązanie w konkretnych działach lub projektach. Co piąta firma bada dopiero korzyści wynikające z przejścia na tego typu oprogramowanie.
W najbliższym czasie można oczekiwać dalszego wzrostu znaczenia otwartego oprogramowania. Wynikać do będzie tak z oszczędności, jakich firmy szukają, jak i coraz szerszej oferty tego typu oprogramowania. Ogromnym walorem jest także łatwość jego przystosowania do konkretnych potrzeb, co dodatkowo wpływa na ograniczenie kosztów. Konsumenci prywatni, widząc realne dla siebie oszczędności, także chętniej sięgać będą po bezpłatne, a jakościowe dobre, rozwiązania.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*