Microsoft oficjalnie wydał swój nowy mobilny system, Windows Phone 7. Microsoft twierdzi, że nowy produkt to "koniec złych nawyków w projektowaniu lepszych telefonów". Niektórzy komentatorzy sądzą jednak, że Microsoft nie potrafi słuchać konsumentów i WP7 przyda się co najwyżej w biznesie.
Windows Phone 7 po raz pierwszy zaprezentowano w lutym br. na targach Mobile World Congress 2010. Od początku zainteresowanie wzbudził nowy sposób organizowania treści i aplikacji. Interesująca była także zapowiedź udostępnienia usługi Xbox Live w telefonie. Microsoft od początku otwarcie przyznawał, iż liczy na Windows Phone 7 jako na system, który zmieni jego pozycję na rynku mobilnym.
Wczoraj system został wydany oficjalnie. Jedną z jego cech są tzw. "live tiles" (dosłownie "żywe płytki"), które wypełniają ekran startowy. Pokazują one treści zmieniające się w czasie rzeczywistym. Mogą prezentować informacje lokalne lub najczęściej używane kontakty. Można też stworzyć własną "płytkę", np. odnoszącą się do naszego znajomego, dzięki której będziemy widzieć jego najnowsze fotografie. Live tiles to element, który Microsoft określa mianem "konfigurowalnego interfejsu" odmiennego od koncentrowania się na pojedynczych aplikacjach.
Ponadto interfejs WP7 oferuje tzw. hubs, czyli strony zawierające informacje na określony temat. Pozwalają one na organizowanie wspomnianych wyżej "płytek", ale także aplikacji, treści z sieci itd. Przykładowo hub o nazwie "People"(ludzie) zawiera kontakty i dane z serwisów społecznościowych. Inny hub o nazwie "Pictures" daje dostęp do obrazków i filmów. W hubie "Games" jest miejsce na gry i usługę Xbox LIVE.
Aplikacje dla telefonów Windows Phone 7 będą dostępne przez hub o nazwie "Marketplace". Microsoft podkreśla jednak, że aplikacje nie będą potrzebne do przeprowadzania codziennych czynności, co również ma odróżniać Windows Phone 7 od innych systemów dla smartfonów.
- Uważamy, że ludzie chcą aktualizacji z sieci społecznościowych, chcą mieć informacje kontaktowe, chcą e-maile z różnych miejsc, chcą dzielić się muzyką, ale chcą mieć kontrolę nad tym wszystkim - mówi Andy Lees, szef działu Mobile Communications Business w Microsofcie. Tylko czy nowe podejście Microsoftu do interfejsu rzeczywiście tę kontrolę zapewni? Tak naprawdę przekonają się o tym pierwsi użytkownicy. To, co wygląda dobrze w prasowych zapowiedziach, nie musi podobać się ludziom, a najlepszym tego przykładem były telefony KIN od Microsoftu.
Microsoft odchodzi od koncentrowania się na aplikacjach, ale dzisiejszy świat smartfonów podąża właśnie w stronę wyspecjalizowanych aplikacji. Live tiles to szybki dostęp do informacji, ale także możliwy szum informacyjny. Dlatego właśnie nie wszyscy wierzą w sukces interfejsu WP7, choć z pewnością trzeba pochwalić Microsoft za chęć zrobienia czegoś nowego w tym obszarze.
Poza odmiennym interfejsem Microsoft chwali inną cechę swojego systemu - integrację z usługami Office, Zune oraz Xbox LIVE. Listę 60 gier, jakie będą dostępne od początku w mobilnej wersji usługi Xbox Live, poznaliśmy już w sierpniu.
Windows Phone 7 zadebiutuje na niektórych rynkach europejskich 21 października, a w USA 8 listopada. Wczoraj Microsoft oprócz nowego systemu zaprezentował także telefony, które będą działać pod jego kontrolą.
Wiadomo, że w USA urządzenia z Windows Phone 7 dostarczą w okresie przedświątecznym operatorzy AT&T, T-Mobile, TELUS oraz América Móvil. Będą to urządzenia HTC, Samsunga, Della, LG. W Europie telefony z Widnows Phone 7 dostarczą:
Poniżej film, na którym Steve Guggenheimer z Microsoftu prezentuje nowe urządzenia z Windows Phone 7:
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|