Przedstawiciele przemysłu filmowego są z tym pogodzeni. Nie oznacza to, że nie chcą skali zjawiska ograniczyć. Idą jednak inną drogą niż RIAA, reprezentująca branżę muzyczną.
reklama
MPAA nie ma złudzeń co do walki z piractwem - nie da się tego zjawiska w całości wyeliminować. Takie zdanie wyrazili Fritz Attaway oraz Craig Hoffman podczas wykładu na Uniwersytecie Teksasu, poświęconego produkcji mediów cyfrowych. Dodali, że będą czynić wszystko, by skala piractwa pozostała na rozsądnym i możliwym do utrzymania poziomie. Sposobem na zniechęcenie konsumentów pirackich filmów ma być jakość oraz dostępność filmów.
Na to jednak są potrzebne pieniądze. Przemysły filmowy i muzyczny od dawna utrzymują, że to przez nielegalną wymianę plików ich przychody maleją, na czym cierpią także sami artyści, a w konsekwencji i konsumenci. Coraz więcej jest jednak opinii przeczących takiej diagnozie sytuacji.
Attaway, odpowiedzialny za politykę przemysłu filmowego względem piractwa, dodał także, że cały czas trwają intensywne prace nad nowymi modelami biznesowymi sprzedaży filmów i dostępu do nich. Oferta dla internautów musi być na tyle atrakcyjna, by sięganie po p2p mijało się z celem. Nie da się jednak zapewne uniknąć opłat za możliwość obejrzenia filmów.
Panowie skomentowali także różnice w podejściu do problemu przez RIAA i MPAA. Ta pierwsza wydaje się skupiać na walce z poszczególnymi internautami, podczas gdy MPAA kładzie nacisk na edukację, nowe modele sprzedaży, współpracę z dostawcami internetu. Te działania mają być tańsze i bardziej efektywne.
Brak jest całkowicie skutecznych metod walki z piractwem. Prawo często nie nadąża za rzeczywistością, w różnych krajach obowiązują różne regulacje, co także nie ułatwia zadania. Niejednolita jest także praktyka sądów nawet w tym samym państwie. Same firmy z branży rozrywkowej nierzadko dyskryminują konsumentów z niektórych państw (jak Apple w przypadku iTunes i Polski).
Z całym wywiadem w języku angielskim można zapoznać się na stronach Copygrounds.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*