Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Dostęp do ponad 200 czasopism naukowych w modelu Open Access

29-09-2010, 20:42

Versita ogłosiła uruchomienie platformy Versita Open oferującej wydawcom czasopism naukowych szeroki zakres usług wydawniczych. Na portalu znajduje się już ponad 200 czasopism z różnych dziedzin i różnych krajów. W niedalekiej przyszłości Versita planuje powiększyć tę liczbę do 500 czasopism.

robot sprzątający

reklama


Open Access (OA, ang. „otwarty dostęp”) to stosunkowo nowy na rynku wydawniczym model publikacji naukowych, w którym czytelnicy otrzymują darmowy dostęp do książek oraz czasopism. W standardowym modelu Open Access koszty wydawnicze są opłacane przez samych autorów. Pierwszymi propagatorami OA byli bibliotekarze, a w ostatnich latach z tego modelu zaczęli też korzystać wydawcy naukowi.

>> Czytaj też: Ponad 300 polskich gazet i czasopism na iPadzie

Sonda
Czy wszystkie czasopisma powinny być dostępne w modelu Open Access?
  • Tak
  • Tylko wybrane
  • Nie
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Versita Open to platforma OA, która nie narzuca należącym do niej czasopismom wydawanym przez uniwersytety, instytuty oraz stowarzyszenia konkretnego modelu Open Access. Część z nich zdobywa fundusze poprzez pobieranie opłat za przyjmowanie publikacji (model „autor płaci” – „author pays”), a pozostałe otrzymują wsparcie od uniwersytetów, instytutów lub stowarzyszeń będących ich właścicielami (model „wydawca płaci” – „publisher pays”).

- Większość inicjatorów idei OA nie zdawała sobie sprawy z tego, że ten model jest już szeroko rozpowszechniony wśród czasopism naukowych. Nasze badania wskazują, że ok. 80% elektronicznych czasopism naukowych należy do grupy UOA (unintentional open access), czyli tzw. „niezamierzonych” publikacji Open Access – tłumaczy Jacek Ciesielski, dyrektor zarządzający Versity.

Strona Versita Open
fot. - Strona Versita Open
Wydawcy nie są przygotowani do sprzedawania subskrypcji elektronicznej lub też naukowy poziom samych czasopism jest zbyt niski. Koszty związane z wydawnictwami OA z reguły przewyższają przychody generowane przez sprzedaż bibliotekom czy opłaty autorów, co powoduje nierentowność takich czasopism. Stąd wszystkie czasopisma UOA są finansowane przez wydające je uniwersytety, instytuty czy stowarzyszenia - dodaje Ciesielski.

>> Czytaj też: Adobe zapowiada początek ery multimedialnych czasopism

Wśród usług oferowanych przez Versitę Open wydawcy znajdą m.in. rozwiązania technologiczne z dziedziny e-publishingu, takie jak MetaPress czy Editorial Manager, mające (według firmy) dużą przewagę nad rozwiązaniami open source i systemami samodzielnie tworzonymi lub zamawianymi przez wydawców. Dodatkowo, poza technologią, Versita dostarcza pełną obsługę wydawniczą czasopism, od produkcji poprzez marketing aż po dystrybucję - podkreśla Dawid Cecuła, Business Manager Versity Open.

Serwis dostępny jest pod adresem: www.versitaopen.com


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *