Wyniki badań, przypomnienia o terminach szczepień, historia chorób - wszystko to ma się znaleźć w internetowych kontach pacjentów, na opracowanie których resort zdrowia właśnie ogłosił konkurs. Do 2017 roku wszystkie szpitale, przychodnie i apteki mają już obsługiwać IKP.
Internetowe konta pacjentów (IKP) to pierwszy etap informatyzacji polskiej służby zdrowia. Mają zastąpić papierowe recepty, zwolnienia lekarskie, wyniki badań i karty pacjentów rozsiane po dziesiątkach szpitali, przychodni i prywatnych gabinetów lekarskich.
- W IKP będzie pełna, skondensowana wiedza o pacjencie, historii jego chorób, na bieżąco aktualizowane wyniki badań, a nawet przypomnienia o najbliższych szczepieniach, kończących się lekarstwach etc. - tłumaczy Grzegorz Furgał z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia, jednostki powołanej przez resort zdrowia do koordynacji informatyzacji służby zdrowia.
CSIOZ ogłosiło konkurs na stworzenie prototypu IKP. Nie narzuciło w nim wymagań dotyczących programu. To sam zwycięzca ma zaproponować, jak IKP konkretnie ma wyglądać. Jedno, co twardo utrzymujemy, to to że chcemy, by ruszył on w 2014 roku i by do 2017 roku objęto nim wszystkie placówki medyczne w kraju - dodaje Furgał. W pierwszym etapie własne IKP ma mieć 15 proc. Polaków.
Ale ekspertów ten pomysł nie zachwyca. Dane zawarte na tych kontach to łakomy kąsek, a że tak wiele instytucji będzie miało do nich dostęp, stwarza spore zagrożenie, że mogą one wyciekać - ostrzegają.
Więcej w Dziennik.pl w artykule Całe twoje zdrowie będzie w sieci
Sylwia Czubkowska
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*