Ponad 6 tys. ofert pracy dla branż IT, e-Commerce oraz telekomunikacja opublikowali w marcu pracodawcy na stronach największych polskich internetowych giełd pracy. Najwięcej pracy czeka na programistów, którzy mogą liczyć na najwyższe zarobki.
Wspomniane 6 tys. ofert opublikowano na sześciu polskich serwisów rekrutacyjnych (infoPraca.pl, gazetapraca.pl, praca.pl, pracuj.pl, gratka.pl oraz jobpilot.pl). Na samej giełdzie infoPraca.pl czekało na informatyków ponad 2,4 tys. ofert pracy. W porównaniu do czerwca 2009 roku liczba propozycji wzrosła o ponad 45%. Jeśli porównamy czerwiec 2009 do marca 2010, to okaże się, że liczba ofert jest wyższa o 1,3 tys.
Najczęściej poszukiwani są programiści, do których skierowane jest 32,2% ofert. Poszukiwani są także specjaliści od telekomunikacji (13,6%), sprzedaży (12,3%), konsultingu (9,5%) i hardware (9,5%). Trzeba jednak zauważyć, że o prawie 2% w ciągu ostatnich 9 miesięcy zmniejszyła się liczba ofert w branży hardware. Wynika to ze spadku sprzedaży sprzętu.
Trend wzrostu ofert pracy dla specjalistów IT jest zauważalny nie tylko w Polsce. W przeciągu ostatniego półrocza znaczny przyrost propozycji zatrudnienia odnotowały także europejskie serwisy rekrutacyjne: austriacka careesma.at (40%) oraz włoski infoJobs.it (70%).
Ciekawe jest to, że średnio na jeden wakat w kategoriach związanych z IT aplikuje 37 specjalistów, czyli o 10 osób mniej niż w czerwcu.
– Przez ostatnie półtora roku odbiorcy rozwiązań teleinformatycznych i informatycznych w dużym stopniu wstrzymywali się z decyzjami zakupowymi. Obecnie zaczyna się to powoli zmieniać. Rosnąca liczba ofert dla specjalistów w naszej branży, począwszy od doradców i analityków, poprzez projektantów, programistów, do testerów i wdrożeniowców oraz mała liczba aplikujących świadczy o tym, że nadal mamy ich zbyt mało, mimo rozwiniętego szkolnictwa wyższego - mówi Janusz Dorożyński, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Od kilku lat nie zmienia się geografia ofert, podobnie jak w czerwcu ubiegłego roku, najwięcej propozycji pracy pochodziło z województwa mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Jeżeli chodzi o ogłoszenia z zagranicy, to w ciągu ostatnich 9 miesięcy można zauważyć dywersyfikację. W marcu większość ofert pochodziła z Holandii, Irlandii, Słowacji, Bułgarii oraz Francji, a nie jak wcześniej z Czech czy Niemiec.
Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętne wynagrodzenie w styczniu 2010 roku wyniosło 3231,13 zł brutto. Pensje w branży IT kształtują się zdecydowanie powyżej średniej krajowej. Z kalkulatora infoPraca.pl wynika, że programiści, podobnie jak w czerwcu 2009, mogą liczyć na średnią pensję w wysokości 5 tys. brutto, analityk systemowy 5,5 tys., natomiast dyrektor działu informatyki w dużych firmach aż na 18 tys. Zarobki zbliżone do średniej krajowej proponowane są grafikom (3,5 tys.) oraz serwisantom komputerów (3 tys.).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|