Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości skrytykowała opublikowany w ubiegłym tygodniu raport serwisu TwojaEuropa.pl, z którego wynika, że w internecie nie ma blisko połowy e-usług, które otrzymały dofinansowanie w ramach pierwszego naboru tzw. działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Według PARP podane w raporcie informacje prowadzą do wyciągania błędnych wniosków i nie pokazują rzeczywistej sytuacji.

robot sprzątający

reklama


Działanie 8.1 POIG od początku budziło spore zainteresowanie małych i średnich firm. W 2008 roku zgłoszono 449 projektów na łączną kwotę ponad 193 mln zł. Dotacje otrzymało 226 z nich, pozyskując na e-usługi prawie 94 mln zł. Redakcja serwisu TwojaEuropa.pl przeanalizowała 100 projektów z najwyższą kwotą dofinansowania, wychodząc z założenia, że po roku przygotowań należy się spodziewać przynajmniej wersji beta. Okazało się, że blisko połowa serwisów nie została jeszcze publicznie udostępniona.

W wydanym wczoraj komunikacie PARP podkreśliła, że projekty mogą otrzymywać dofinansowanie maksymalnie przez 2 lata, jednak przedsiębiorca sam w harmonogramie decyduje o tym, kiedy rozpocznie i zakończy realizację danego projektu. Jako datę graniczną podano rok 2015. Zatem na chwilę obecną nie należy oczekiwać od przedsiębiorców realnych wyników i zrealizowania projektów, które z założenia zostały rozplanowane na dłuższy okres - twierdzi Agencja.

>> Czytaj także: Miliony dotacji i... Page not found

Jej zdaniem raport serwisu TwojaEuropa.pl jest nierzetelny. Po skontrolowaniu ponad 50% projektów PARP wysnuła wniosek, że są one realizowane zgodnie z harmonogramem, który wskazuje, że beneficjenci są na etapie przygotowania do wdrożenia e-usług, a terminy uruchomienia są zgodne z harmonogramem i planowane najwcześniej na III kwartał tego roku.

Jednocześnie Agencja zaznaczyła, że przedsiębiorcy na podstawie zawartej umowy o dofinansowanie są zobowiązani do właściwej realizacji projektów i podlegają kontroli PARP oraz działających w każdym województwie służb tzw. Regionalnych Instytucji Finansujących (RIF). Stwierdzone nieprawidłowości, w tym również brak realizacji projektu może być powodem do rozwiązania umowy o dofinansowanie i powstaniem obowiązku zwrotu wypłaconych środków - zapewnia PARP.

>> Czytaj także: Zmiany w dotacjach unijnych na 8.1


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Senior pod TeleOpieką