W internecie nie ma blisko połowy serwisów i e-usług, które dostały dofinansowanie w ramach pierwszego naboru Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, działanie 8.1 z 2008 roku – głosi raport serwisu TwojaEuropa.pl. Na 226 projektów przeznaczono wtedy ponad 93 mln złotych.
reklama
Szczególne emocje budzi działanie 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka - wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej. Cieszy się ono dużym zainteresowaniem i teoretycznie w jego ramach dotacje na e-biznes powinny dostawać najlepsze projekty. W praktyce często wystarczało spełnić wymogi formalne i nierzadko liczyła się szybkość złożenia wniosku.
Redakcja serwisu TwojaEuropa.pl, aby ocenić skuteczność działania 8.1, postanowiła przeanalizować 100 projektów z najwyższą kwotą dofinansowania przyznaną w pierwszym naborze działania 8.1 (w roku 2008). Specjalnie wybrano pierwszy nabór ze względu na największy staż projektów i możliwość prezentacji uzyskanych przez nie wyników. Raport powstał na podstawie danych z końca stycznia 2010 roku oraz listy umów o dofinansowanie opublikowanej przez PARP.
Okazało się, że blisko połowa przeanalizowanych projektów nadal nie ujrzała światła dziennego, części nie można było nawet odnaleźć przez wyszukiwarkę Google.
Wiele ocenianych projektów opiewało na kwoty powyżej 500 tys. zł. Wydaje się, że przy takich funduszach można wynająć agencję interaktywną z wyższej półki lub zatrudnić sztab programistów, grafików i testerów. Po roku działalności można spodziewać się przynajmniej wersji beta projektów, ale tych jeszcze nie ma.
Nie działały głównie serwisy na największe kwoty dofinansowania - aż 14 serwisów spośród pierwszych 25 z najwyższą dotacją miało zaślepki graficzne lub brak strony (56%). Spośród serwisów za mniejsze kwoty dofinansowania kilka już osiągnęło lepsze wyniki. Być może stanowi to potwierdzenie tezy, że im mniej środków ma się do dyspozycji, tym ostrożniej się je rozdziela.
Według Alexa Rank żaden z ocenionych nowych serwisów nie zdobył jeszcze dużej popularności. Może to świadczyć o tym, że beneficjenci pierwszy rok projektu poświęcili na rozwój i dopiero w 2010 rozpoczną promocję. Aby zdobyć klientów i osiągnąć zakładane wskaźniki, serwisy powinny już zacząć działać (maksymalny możliwy okres realizacji projektu wynosi dwa lata).
Serwis TwojaEuropa.pl przypomina, że we wrześniu 2008 roku o działaniu 8.1 nie było jeszcze głośno, ale zainteresowanie pozyskaniem dotacji na e-biznes było bardzo duże. Małe i średnie firmy złożyły aż 449 projektów z pomysłami na elektroniczne usługi na łączną kwotę dofinansowania 193.011.048,14 PLN. Kwota okazała się bardzo wysoka, zwłaszcza że PARP przeznaczył do podziału tylko niecałe 127 mln PLN.
Ostatecznie dotację pozyskało 226 projektów na łączną kwotę dofinansowania 93.956.790,21 PLN. Wydawać by się zatem mogło, że wsparcie otrzymały tylko perfekcyjnie przygotowane projekty, które powinny już podbijać internet. Są powody by sądzić, że nie będzie to podbój najwyższej klasy. Prawdopodobnie zdaje sobie z tego sprawę Państwowa Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która wprowadziła pod koniec 2009 roku zmiany w dotacjach 8.1.
Warto w całości przeczytać raport dostępny w TwojaEuropa.pl. Znajdziemy w nim m.in. szczegółową ocenę dotowanych projektów.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|