Trzeba 23 milionów płyt DVD, aby pomieścić ilość danych przesyłanych miesięcznie w sieciach mobilnych. W latach 2009-2014 możemy zanotować nawet 39-krotny wzrostu ruchu mobilnego na świecie – wynika z badania Cisco Visual Networking Index (VNI) Global Mobile Data Forecast.
Nikt nie ma chyba wątpliwości, że w sieciach mobilnych przesyła się coraz więcej danych. Wpływają na to dwa duże światowe trendy — szybkie rozpowszechnianie się urządzeń przenośnych umożliwiających transmisję danych i coraz bardziej popularne przesyłanie treści wideo z tych urządzeń.
Szacuje się, że w 2014 r. na całym świecie będzie funkcjonowało ponad 5 mld urządzeń osobistych połączonych z sieciami mobilnymi — oraz kolejne miliardy węzłów m2m (ang. machine-to-machine), które pozwalają na wymianę informacji między urządzeniami.
Z badania Cisco wynika, że ogólnoświatowy ruch w sieciach mobilnych wzrósł w ubiegłym roku o 160% do 90 petabajtów miesięcznie, co stanowi odpowiednik 23 mln płyt DVD. Ten ogólnoświatowy ruch rośnie obecnie 2,4-krotnie szybciej niż transmisja danych w szerokopasmowych sieciach stacjonarnych.
W 2014 r. ogólnoświatowy ruch mobilny może osiągnąć 3,6 eksabajtów miesięcznie lub 40 eksabajtów rocznie. Oznacza to 39-krotny wzrost mobilnego ruchu danych w latach 2009-2014 i złożoną roczną stopę wzrostu (CAGR) o wartości 108%.
W 2014 r. smartfony i przeznaczone do laptopów modemy aircard będą obsługiwały ponad 90% ogólnoświatowego ruchu mobilnego. Ocenia się, że w tym samym roku ponad 400 mln użytkowników internetu na świecie będzie korzystało z sieci wyłącznie za pomocą połączeń mobilnych.
Obecnie przeciętne mobilne połączenie szerokopasmowe generuje ruch sieciowy na poziomie 1,3 GB miesięcznie, co odpowiada ok. 650 muzycznym plikom MP3. W 2014 r. mobilne połączenie szerokopasmowe może generować średnio 7 GB ruchu sieciowego miesięcznie, co stanowi równowartość 3,5 tys. plików MP3.
Region Bliskiego Wschodu i Afryki odnotowuje najwyższy regionalny wzrost ruchu w sieciach mobilnych. Krajem, w którym mobilny ruch sieciowy rośnie najszybciej, są Indie — roczny wskaźnik wzrostu ruchu w okresie objętym prognozą sięga tu 222%. Dalej plasują się Chiny (wskaźnik CAGR równy 172%) i RPA (wskaźnik CAGR równy 156%).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*