Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jeżeli korzystasz z Firefoksa i zdarza Ci się poszerzać jego funkcjonalność za pomocą różnych dodatków, sprawdź, czy nie było wśród nich Sothink Web Video Downloadera 4.0 lub którejkolwiek wersji Master Filera, zarażono je bowiem trojanami - wynika z komunikatu Mozilli.

robot sprzątający

reklama


Na jednym z blogów producenta przeglądarki można przeczytać, że Sothink Web Video Downloader zainfekowany był trojanem Win32.LdPinch.gen, który specjalizuje się w wykradaniu haseł, Master Filer natomiast zawierał trojana Win32.Bifrose umożliwiającego zdalne zarządzanie komputerem ofiary. Na infekcję narażeni byli wyłącznie użytkownicy systemu Windows.

Felerne pliki zostały już usunięte z oficjalnej strony z dodatkami, a firma zdecydowała się zaostrzyć kontrolę trafiających na nią rozszerzeń. Jak wynika z informacji podawanych przez Mozillę, zarażona wersja Sothink Web Video Downloadera została bowiem pobrana ok. 4000 razy, na Master Filera skusiło się natomiast nieco ponad 600 osób.

Co zrobić, jeśli się znalazło w ich gronie? Przedstawiciele Mozilli ostrzegają, że odinstalowanie dodatków nie wystarczy. W przypadku infekcji konieczne jest kompleksowe przeskanowanie komputera programem antywirusowym. Specjaliści ds. bezpieczeństwa doradzają sprawdzanie wszystkich instalowanych rozszerzeń za pomocą usługi VirusTotal, która korzysta z konsolowych wersji oprogramowania zabezpieczającego różnych producentów.

>> Czytaj także: Pakiety dodatków do Firefoksa

Warto odnotować, że nie jest to pierwszy przypadek rozpowszechnienia szkodliwego kodu za pomocą dodatków dla Firefoksa. W 2008 roku w taki sam sposób zmodyfikowano wietnamski pakiet językowy - osadzony w nim szkodnik bombardował użytkowników niechcianymi reklamami. Infekcja dotknęła niecałe 17 tys. internautów.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Mozilla