Pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę drogą elektroniczną tylko wtedy, gdy w firmie przewidziana jest taka forma komunikacji i obie strony wyraziły na to zgodę.
Sąd Najwyższy wskazał (Sygn. akt I PK 58/09), że minimalnym wymaganiem dla zachowania formy pisemnej jest złożenie własnoręcznego podpisu na wypowiedzeniu umowy. Jedynym odstępstwem od tej reguły jest złożenie oświadczenia woli w formie elektronicznej, ale pod warunkiem opatrzenia go bezpiecznym, certyfikowanym podpisem elektronicznym.
SN uznał, że każda kopia dokumentu (kserokopia, faks) spełnia warunek zachowania formy pisemnej, jeżeli jest własnoręcznie podpisana. Taki podpis nie jest ważny, gdy jest jedynie odtworzony za pomocą kalki, kserokopiarki, skanera, faksu itp.
Sąd Najwyższy uznał ponadto, że doręczenie pracownikowi za pomocą faksu pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest jednak skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 par. 1 k.p. (7 dni na odwołanie się do sądu od wypowiedzenia), ale jest też naruszeniem wymagania zachowania formy pisemnej, za co przysługuje pracownikowi odszkodowanie.
Sąd wskazał, że wypowiedzenie jest też skuteczne, jeśli pracownik otrzymał je pisemnie i wcześniej za pomocą e-maila. Może to jednak nastąpić wyłącznie wtedy, gdy jest to w zwyczaju firmy i wyrażają na taką formę komunikacji zgodę obie strony.
Szczegóły sprawy w Gazecie Prawnej
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*