Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Średniej wielkości przedsiębiorstwa ignorują problem zabezpieczeń

29-10-2009, 11:13

Świadczy o tym zmniejszanie budżetów przeznaczonych na zapewnienie bezpieczeństwa, choć liczba cyberzagrożeń rośnie, jak wynika z raportu „The Security Paradox” opublikowanego przez firmę McAfee. Analiza wykazała, że przeciętne straty z powodu incydentów związanych z bezpieczeństwem sięgnęły w minionym roku 43 tys. dolarów.

Jedną z przyczyn zamrożenia budżetów przeznaczonych na bezpieczeństwo informatyczne jest powszechne przekonanie, że hakerzy wolą atakować duże firmy. Prawie połowa średniej wielkości przedsiębiorstw (43%) uważa, że najbardziej narażone na ataki są firmy zatrudniające ponad 500 pracowników. W rzeczywistości jest inaczej.

Z badań wynika, że 56% średniej wielkości przedsiębiorstw z całego świata spotkało się w tym roku z większą liczbą incydentów związanych z bezpieczeństwem informatycznym, niż w roku ubiegłym, a 29% odnotowało w ostatnim roku przynajmniej jeden przypadek rzeczywistego naruszenia bezpieczeństwa.

Wśród średniej wielkości firm, które odnotowały przypadki naruszenia bezpieczeństwa, przedsiębiorstwa zatrudniające od 101 do 500 pracowników miały do czynienia przeciętnie z 24 incydentami w ciągu ostatnich trzech lat. Dla porównania, przedsiębiorstwa zatrudniające od 501 do 1000 pracowników średnio odnotowały tylko 15 incydentów.

Świadomość rosnącej liczby zagrożeń i obawy przed atakiem ustąpiły pod presją na ograniczanie kosztów - komentuje Darrell Rodenbaugh, wiceprezes ds. globalnego segmentu przedsiębiorstw średniej wielkości w firmie McAfee.

Z raportu wynika, że 65% średniej wielkości przedsiębiorstw z całego świata przeznacza niecałe cztery roboczogodziny tygodniowo na prewencyjne działania związane z bezpieczeństwem informatycznym. Jednak niemal taka sama liczba firm (67%) poświęca więcej niż dzień roboczy na usuwanie skutków ataków na ich systemy.

Zarówno zagrożenia, jak i reakcja na nie różnią się znacznie w poszczególnych państwach. Jednak w krajach, w których przedsiębiorstwa poświęciły na działania prewencyjne najmniej czasu - m.in. w Kanadzie i Francji - odnotowano największe straty finansowe i przestoje wynikające z ostatnich ataków cyberprzestępców.

Badanie zostało przeprowadzone przez analityków z firmy MSI International. Przeanalizowano w nim ubiegłoroczne wydatki na zabezpieczenia w przedsiębiorstwach zatrudniających od 51 do 1000 pracowników w Australii, Chinach, Francji, Hiszpanii, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Cały raport „The Security Paradox” można pobrać ze strony firmy McAfee.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: McAfee