Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Patrick Swayze, znany aktor filmowy zmarł w poniedziałek, 14 września 2009 r., po blisko dwuletniej walce z rakiem trzustki. Niestety, ciężka choroba i śmierć znanej osoby to dla cyberprzestępców idealna okazja do ataku. Internauci powinni zachować ostrożność, poszukując informacji o Patricku Swayze w Google.

Zaledwie kilka godzin po ogłoszeniu śmierci Patricka Swayze w wynikach wyszukiwarki Google pojawiły się pierwsze spamerskie strony, które podszywają się pod "raporty informacyjne" - donoszą specjaliści z F-Secure.

Kiedy internauta wejdzie na taki fałszywy "raport" pojawi mu się okienko z rzekomym ostrzeżeniem, że jego system wymaga natychmiastowego przeskanowania programem antywirusowym, oraz sugestią skorzystania z "szybkiego i darmowego antywirusa" o nazwie Total Security.

Fałszywe okienko z wynikiem skanowania
fot. F-Secure.com - Fałszywe okienko z wynikiem skanowania
Następnie pojawia się obrazek udający okienko "System Tasks" z systemu Windows, zawierające wynik skanowania z ostrzeżeniem, że system został zainfekowany, a prywatne dane użytkownika są zagrożone. Jak ostrzega F-Secure, jakakolwiek akcja wykonana myszką na tym obrazku kończy się załadowaniem pliku instalacyjnego szkodnika.

To tylko jeden z przykładów szkodliwych stron, które można znaleźć w wynikach wyszukiwania. Wyobraźnia przestępców jest jednak niczym nieskrępowana i na pewno już uruchomili i uruchamiają także inne strony oraz korzystają z innych metod ataku (np. przez e-mail, komunikatory) łatwego celu, jakim są nieostrożni internauci poruszający się po sieci WWW bez wyobraźni, a także korzystający z niezabezpieczonego i nieaktualizowanego systemu Windows, na który przeprowadzanych jest najwięcej ataków.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: F-Secure