Wyszukiwarka przez wielu uważana za groźnego konkurenta dla Google już działa - zauważył na swoim blogu Paweł Wimmer. Wolfram Alpha ma za zadanie odpowiadać na konkretne pytania użytkowników, jednak obecnie ich szczegółowość oraz rzetelność może wzbudzić sporo wątpliwości.
reklama
Dziennik Internautów opisywał wyszukiwarkę na początku maja 2009 roku. Wiedzieliśmy wtedy, że premiera Wolfram Alpha nastąpi jeszcze w maju 2009 r., jednak nie znaliśmy konkretnej daty. Obecnie wyszukiwarka została udostępniona publicznie i każdy chętny może wypróbować jej działanie w praktyce.
Zanim jednak nastąpiła premiera Wolfram Alpha, wiele osób określało ją mianem "Google Killera" (pogromcy Google). Przypomnijmy, że podobne spekulacje snuto przed uruchomieniem wyszukiwarki Cuil. Jak jednak czas pokazał, póki co nie cieszy się ona dużą popularnością. Cuil na pewno nie pomogły początkowe problemy m.in. ze znalezieniem informacji o... sobie (wyszukiwarce Cuil).
(Nie)inteligentne wyszukiwanie...
Ideą przyświecającą Stephenowi Wolframowi było stworzenie narzędzia online udzielającego odpowiedzi na konkretne pytania zadawane w naturalnym dla użytkownika języku. Wolfram to założenie zrealizował, a całość oparł na rozwiązaniach sztucznej inteligencji.Pytania należy zadawać w języku angielskim, aczkolwiek możliwe są odstępstwa od tej reguły. Przykładowo możemy wpisać nazwę miasta (Warszawa, Lublin, Staszów itp.). Niestety części polskich miejscowości wyszukiwarka nie uwzględnia, a o pozostałych nie podaje w zasadzie żadnych przydatnych informacji, ograniczając się do liczby ludności.
Wpisując "Warszawa" niestety nie dowiemy się, że jest to stolica Polski ani jakie są władze miasta. Z drugiej strony, po wpisaniu "Capital of Poland" (stolica Polski) Wolfram Alpha wskazuje na Warszawę.
Redakcja DI sprawdziła kilka innych haseł. Żadnego wyniku nie otrzymaliśmy, wpisując m.in. "Dziennik Internautów", "The Offspring", "Foo Fighters" (tu pojawiła się adnotacja, że informacje o wykonawcach muzycznych są zbierane), "Lech Wałęsa" czy - podanego dla żartu - "How much is the fish" (wyszukiwarka teoretycznie odpowiada na konkretne pytania, jest to też tytuł singla pewnego wykonawcy).
II wojna światowa bez udziału... Polski?
Twórcy wyszukiwarki zachęcają do wpisywania konkretnych wyrażeń matematycznych, nazw firm czy też dat. Dziennik Internautów sprawdził jedną z ważniejszych dat z polskich kart historii. Niestety, wpisując "september 1, 1939" nie otrzymaliśmy żadnej informacji (prócz tego, że był to piątek).
Natomiast podając "second world war" (II wojna światowa), otrzymujemy informację, że... rozpoczęła się 1 września 1939 r. Co zapewne jest istotne dla Czytelników DI, wypisane zostały strony konfliktu, wśród których... pominięta została Polska.Jak widać, przed programistami Wolfram Alpha wciąż wiele pracy. Obecnie wyszukiwarkę możemy potraktować raczej jako ciekawostkę, aczkolwiek sytuacja ta może się jeszcze zmienić.
Niebawem swoją premierę najprawdopodobniej będzie miała kolejna wyszukiwarka - Microsoft Kumo. Nie czekając na rozwój wydarzeń, Google wprowadziło nowości do wyszukiwania. Są to m.in. pokazywanie wyników wyszukiwania w postaci mapy myśli lub wyszukiwanie na linii czasu.
Zachęcamy wszystkich Czytelników Dziennika Internautów do wypróbowania nowej wyszukiwarki i opisywania swoich wrażeń w komentarzach.
AKTUALIZACJA
Obecnie Wolfram Alpha już pokazuje Polskę jako stronę konfliktu w trakcie II wojny światowej.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*