Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kradzież danych - bilion dolarów strat

12-02-2009, 09:50

Ponad bilion dolarów wynoszą straty firm spowodowane przez kradzież danych i cyberprzestępczość - szacuje firma McAfee. To wynik badania przeprowadzonego wśród 800 szefów działów IT z różnych krajów.

konto firmowe

reklama


Firma McAfee przedstawiła wyniki badania bezpieczeństwa gospodarek opartych na informacji. W raporcie zatytułowanym „Niezabezpieczone gospodarki. Ochrona kluczowych informacji” eksperci z dziedziny bezpieczeństwa ostrzegają, że globalna recesja zwiększa zagrożenie wycieku informacji.

Badacze z Centrum Edukacji i Badań Wiarygodności i Bezpieczeństwa Informacji (CERIAS - Center for Education and Research in Information Assurance and Security) Uniwersytetu Purdue przeprowadzili ankietę wśród ponad 800 szefów działów IT z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Japonii, Chin, Indii, Brazylii i Dubaju.

Podczas badań wskazano źródła najważniejszych informacji takich, jak własność intelektualna, miejsca ich przechowywania, sposób przesyłania oraz okoliczności utraty. Według oceny badanych firm tylko w minionym roku łączne straty związane z utratą własności intelektualnej sięgnęły 4,6 miliarda dolarów, natomiast wydatki na likwidację skutków naruszenia bezpieczeństwa sięgnęły 600 milionów dolarów.

- Według ostrożnych szacunków firmy McAfee straty spowodowane utratą danych sięgają w skali globu biliona dolarów - powiedział Dave DeWalt, prezes i dyrektor generalny McAfee. - Firmy są zmuszone ograniczać wydatki i redukować liczebność personelu, co zmniejsza skuteczność ochrony i ułatwia zadanie przestępcom.

Oto najważniejsze wnioski wynikające z przeprowadzonych badań.

#1. Recesja zwiększa zagrożenie własności intelektualnej

Globalny kryzys finansowy i jego wpływ na bezpieczeństwo kluczowych danych takich, jak własność intelektualna, jest przedmiotem poważnego zaniepokojenia przedsiębiorstw. 39% respondentów uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej kluczowe informacje są zagrożone w dużo większym stopniu, niż dotychczas.

#2. Zróżnicowane zaangażowanie w ochronę kluczowych informacji

Podmioty z krajów rozwijających się przykładają większą wagę do ochrony własności intelektualnej i inwestują w nią więcej, niż podobne firmy zachodnie. 74% respondentów z Chin i 68% respondentów z Indii dokonało inwestycji w bezpieczeństwo własności intelektualnej w celu zwiększenia konkurencyjności.

#3. Własność intelektualna stanowi rodzaj międzynarodowej waluty

Własność intelektualna staje się nowym celem cyberprzestępców. Eksperci twierdzą, że odnotowano wzrost liczby przypadków naruszenia bezpieczeństwa danych korporacyjnych przez zorganizowane grupy przestępcze. Wyłudzanie informacji z sieci jest coraz popularniejsze. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują zaawansowane techniki phishingu do ataku na członków zarządów przedsiębiorstw. 39% respondentów za najważniejsze zadanie uznaje ochronę własności intelektualnej przed próbami jej kradzieży.

#4. Pracownicy kradną własność intelektualną dla przewagi na rynku pracy oraz dla pieniędzy

Rośnie liczba pracowników, którzy mając problemy finansowe, decydują się na kradzież kluczowych danych przedsiębiorstwa. Według 42% respondentów, zwalniani pracownicy stanowią największe zagrożenie dla kluczowych informacji.

#5. Bezpieczeństwo własności intelektualnej a geografia

Uwarunkowania geopolityczne mają wpływ na percepcję kwestii bezpieczeństwa informacji. Badane firmy uznały Chiny, Pakistan i Rosję za strefy podwyższonego ryzyka z licznych powodów o naturze prawnej, kulturowej i gospodarczej. Z tego powodu 26% respondentów unika przechowywania swej własności intelektualnej w Chinach. Zarazem aż 47% ankietowanych z Chin uważa, że największe zagrożenie dla ich własności intelektualnej stanowią Stany Zjednoczone.

Pełen tekst raportu „Niezabezpieczone gospodarki. Ochrona najważniejszych informacji” można znaleźć na stronie McAfee.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: McAfee