Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Powstanie fundusz przeciw "patentowym trollom"

30-06-2008, 10:03

Amerykańskie firmy mają już dość "patentowych trolli" czyli przedsiębiorstw, które chcą dorabiać się wyłącznie na oskarżeniach o naruszenia patentowe. Dlatego chcą one się zjednoczyć, zebrać fundusze i wykupić prawa do kluczowych technologii.

robot sprzątający

reklama


Wall Street Journal podaje, że do grupy wykupującej patenty na kluczowe technologię przystąpi Google, a także Verizon Communications, Cisco Systems, Telefon AB L.M. Ericsson oraz Hewlett-Packard. Organizacja ma nosić nazwę Allied Security Trust.

Powołując się na źródła zapoznane ze sprawą WSJ podaje, że każdy z uczestników grupy wpłaci ok. 250 tys. USD , dzięki czemu utworzony zostanie fundusz na zakup patentów, które mogą zostać użyte przez różne firmy w celu pozywania o naruszenia patentowe.

W USA i innych krajach dopuszczających patentowanie wynalazków informatycznych coraz więcej jest firm, które mając w swoim ręku patent nie starają się o wprowadzenie go na rynek, ale chętnie oskarżają te firmy, które starają się wykorzystać technologię w praktyce. Nierzadko patent dotyczy rzeczy bardzo powszechnej, z której wynalezieniem posiadacz patentu niewiele ma wspólnego. Dobrym przykładem może być działalność singapurskiej firmy VueStar, która domagała się licencji za... podlinkowane obrazki na stronach WWW.

Od dłuższego czasu da się zaobserwować, że amerykańskie firmy zrzeszają się, aby unikać trudności związanych z patentami. W styczniu bieżącego roku kilka dużych firm na czele z IBM ogłosiło zamiar ofiarowania swoich patentów na rzecz inicjatywy Eco-Patents Commons. Idea tego projektu jest prosta - każdy kto ofiaruje swoje patenty na rzecz inicjatywy może czerpać z patentów innych ofiarodawców bez narażania się na pozew.

O wadach systemu obowiązującego w USA mówiono też głośno w marcu, kiedy to organizacja Business Software Alliance przekonywała amerykański Kongres, aby ten przyjął dokument Patent Reform Act. Miał on wprowadzić zmiany do prawa patentowego. Największe firmy zrzeszone w BSA twierdziły, że naruszenia patentowe są karane zbyt ostro. Nie chciały one jednak całkowitego zniesienia patentów na oprogramowanie, co w opinii komentatorów oznaczało, że proponowana reforma była uszyta na ich miarę.

Patenty na oprogramowanie nie są problemem europejskich firm, ale mogą się nim się stać. USA wciąż żąda podpisania dwustronnego traktatu z UE, na mocy którego wynalazki informatyczne z USA zostałyby objęte ochroną


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Źródło: WSJ, CNET