Neutralność sieci w UE - Komisja podsumowuje konsultacje

09-11-2010, 14:06

Nie ma dużego zapotrzebowania na unijne prawo regulujące neutralność sieci, ale dodatkowe wytyczne mogą być potrzebne w przyszłości - mówi Komisja Europejska, która podsumowała trzymiesięczne konsultacje dotyczące neutralności sieci.

O neutralności sieci już od dawna mówi się w USA. Do Europy temat dotarł później, ale wzbudza nie mniejsze emocje. Chodzi m.in. o to, czy można pozwolić operatorom telekomunikacyjnym na wprowadzenie "internetowych autostrad", tzn. na priorytetowe traktowanie treści określonego rodzaju lub od określonego dostawcy.

Dzięki takim rozwiązaniom np. dostawcy treści wideo mogliby świadczyć usługi wyższej jakości, a operatorzy mogliby przy okazji zarobić. Problem w tym, że takie usługi złamią dotychczasową neutralność sieci. Mogą pojawić się dostawcy pierwszej kategorii, którzy wykupią sobie "lepsze traktowanie" w internecie.

>>> Czytaj: Neutralność sieci w UE - Komisja rozpoczyna konsultacje

Komisja Europejska na koniec czerwca br. rozpoczęła konsultacje dotyczące neutralności sieci. Właściwie Komisja szukała odpowiedzi na pytanie, czy zapewnić obiektywne zasady funkcjonowania rynku internetowego, czy też inicjatywę w tym zakresie należy pozostawić operatorom.

Dziś Komisja podsumowała konsultacje. Wzięło w nich udział 318 organizacji. Byli wśród nich operatorzy, urzędy państw członkowskich UE, organizacje konsumenckie i obywatelskie. Konsultacje nie ujawniły powszechnego zapotrzebowania na działania legislacyjne. Dyskusja będzie się jeszcze toczyć 11 listopada na "Szczycie neutralności sieci", na którym Komisja i Parlament Europejski przeanalizują raport Komisji w zakresie neutralności.

Najważniejsze ustalenia z konsultacji przedstawiają się następująco:

  • Przyjęty w roku 2009 Pakiet telekomunikacyjny może ustalać podstawowe kwestie w zakresie neutralności. Należy więc poczekać, aż zostanie zaimplementowany na poziomie krajowym.
  • Niektórzy respondenci obawiają się, że nowe modele biznesowe mogą zagrozić neutralności.
  • Organ BEREC ostrzegł przed problemami związanymi z dyskryminacją, która może zagrażać konkurencji, wolności słowa i innowacyjności, oraz tworzy niepewność dla konsumentów w związku z brakiem przejrzystości. 
  • Gracze rynkowi są raczej zadowoleni z obecnej struktury rynkowej, ale niektórzy   obawiają się, że opłaty za dostarczanie treści zaszkodzą innowacji. 
  • Blokowanie usług telefonicznych w internecie (np. usług VoIP) i możliwość ograniczania szybkości niektórych stron to główne obawy wyrażane przez respondentów.

Odpowiedzi uczestników konsultacji nie zawierały wezwań do ustalenia minimalnych jakości usług. Skupiały się raczej na ustaleniu branżowych standardów przejrzystości, aby konsumenci mogli podejmować świadomy wybór. Wielu respondentów zakłada przy tym, że sama przejrzystość nie rozwieje wszystkich obaw związanych z neutralnością.

Odpowiedzi udzielone w ramach konsultacji można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

>>> Czytaj: Agenda Cyfrowa ciekawa, ale bez otwartych standardów


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031