Nastoletni internauci nadal zagrożeni w sieci

21-02-2011, 23:27

Nadal 7% nastolatków doświadczyło cyberprzemocy z podtekstem seksualnym. Co gorsze, prawie połowa młodych internautów nie wiedziałaby, jak sobie z tym poradzić.

Sonda
Doświadczyłeś przemocy w sieci?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Badania Fundacji Dzieci Niczyje pokazały, że w 2010 roku ponad 80% nastolatków w wieku 15-18 lat doświadczyło jakiejś formy wiktymizacji.

Justyna poznała w internecie Krzyśka. Napisał, że jest jej rówieśnikiem. Potem okazało się, że jest o wiele starszy i chciał spotkać się z Justyną w celach seksualnych – to najpowszechniej znana historia. Z badania wynika, że 7% nastolatków w wieku 15-18 lat doświadczyło tego typu sytuacji, korzystając z internetu.

>> Czytaj też: Cyberprzemoc wśród Twoich uczniów? Zadzwoń!

Ogólne statystyki nie zmieniły się znacząco w stosunku do poprzedniego badania, gdzie również 7% badanych w ciągu ostatniego roku zawarło w internecie znajomość, w wyniku której próbowano wykorzystać ich do celów seksualnych.

Spadła natomiast liczba niedoinformowanych nastolatków. Blisko połowa (44%) respondentów sądzi, że nie znalazłoby pomocy (48% w 2009 roku), gdyby padło ofiarą cyberprzemocy ze strony swoich rówieśników. W tej grupie dominują młodsi mieszkający w małych miejscowościach lub wsiach, którzy uczęszczają do innych szkół niż licea.

Fundacja Dzieci Niczyje akcjami społecznymi bije na alarm - także w sieci
fot. - Fundacja Dzieci Niczyje akcjami społecznymi bije na alarm - także w sieci
- Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci ciągle jest dla nas wyzwaniem. Dzieci i młodzież doświadczający krzywdzenia często czują się bezradni, zagubieni, nie wiedzą, jak szukać pomocy i wsparcia. Bliski kontakt z dzieckiem - rozmowa, obserwacja i wrażliwość na zmiany jego zachowania i sposobu życia może ułatwić rozpoznanie, że jest ofiarą przemocy lub wykorzystywania – mówi dr Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje oraz autorka badań.

>> Czytaj też: 15 lat za seks-szantaż na Facebooku

W 2007 roku Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje przeprowadził badanie pt. "Przemoc rówieśnicza a media elektroniczne". Wówczas nie badano skłonności do poznawania obcych ludzi przez internet, którzy następnie mogą mieć na celu wykorzystanie seksualne.

Zwrócono jednak uwagę na przemoc werbalną, czyli wulgaryzmy, wyzwiska, poniżenia i szantaże. W tamtym okresie (2007 roku) aż 47% badanych nastolatków doświadczyło wulgaryzmów kierowanych w ich stronę, a 21% było poniżanych, ośmieszanych lub upokarzanych.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31