Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Naruszenia patentowe zbyt ostro karane?

10-03-2008, 11:45

Doprowadzenie do zmian w prawie patentowym to obecnie priorytet organizacji Business Software Alliance (BSA), która zajmuje się ochroną interesów producentów oprogramowania. Giganci tacy jak Microsoft uważają, że prawo to zbyt ostro traktuje tych, którzy dokonują niewielkich naruszeń. Nadal jednak nikt nie chce przyznać, że patenty to niekoniecznie dobry pomysł.

robot sprzątający

reklama


ciąg dalszy...

Patentowy problem

Mimo widocznego konfliktu i problemu nikt nie chce przyznać, że patenty na oprogramowanie generalnie nie sprzyjają rozwojowi rynku i niekoniecznie muszą służyć wynalazkom. Wyraźnym tego przykładem był spór pomiędzy firmami Microsoft oraz AT&T.

W czasie procesu pojawiła się wątpliwość co do tego, czy amerykańskie patenty na oprogramowanie mają zastosowanie także pomiędzy granicami USA. Przedstawiciele sądu otwarcie przyznawali wtedy, że gdyby tak było, to na międzynarodowym rynku oprogramowania pozycja firm amerykańskich byłaby bardzo niekorzystna.

Niezwykle interesujące były wtedy tłumaczenia przedstawicieli Microsoftu, którzy twierdzili, że... wysyłany za granicę nośnik danych zawierający oprogramowanie nie stanowi oprogramowania. Dziś jednak przedstawiciele tej samej firmy wciąż mówią o tym, jak ważne są patenty dla rozwoju rynku.

Sonda
Twoim zdaniem wszelkiego rodzaju wynalazki
  • Powinny być chronione patentami
  • Nie powinny być chronione patentami
  • Sprawa jest złożona i nie da się jednoznacznie opowiedzieć za lub przeciw
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Nowe zagrożenie

Niebawem patenty na oprogramowanie mogą stać się problemem na kolejnym rynku – rynku gier komputerowych. Jak zauważa Ernest Adams w serwisie Gamasutra, coraz częściej patentowane są rozwiązania odnoszące się do tzw. gameplay, czyli zasad i mechanizmów stosowanych w grach komputerowych.

Przykładowo Sega posiada patent na rozwiązanie znane wielu fanom gier samochodowych. Chodzi o strzałkę, która w mieście wskazuje kierunek celu, do którego gracz ma się kierować. Rozwiązanie to spotykane jest w wielu innych grach, a jeden ze sporów patentowych w tej sprawie zakończył się już ugodą.

Wiele gier korzysta z tych samych pomysłów, więc patenty na oprogramowanie mogą być w tym obszarze rynku mocno odczuwalne. Co będzie, jeśli ktoś opatentuje jednoczesne sterowanie myszką i klawiaturą w grach FPS? A może ktoś po prostu opatentuje gry FPS lub RPG? Wszystko przed nami.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E