Narodowe skarby trafią w maju do sieci

13-04-2011, 12:58

W maju uruchomione zostanie Cyfrowe Muzeum Narodowe. W bazie znajdzie się ponad 400 tys. rekordów.

W Muzeum Narodowym w Warszawie zakończyły się prace prowadzone w ramach programu „Zasoby cyfrowe. Priorytet 2: Digitalizacja zabytków i muzealiów”, finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

>> Czytaj też: Wybierz się na wirtualny spacer po Toruniu

Sonda
Odwiedzisz Cyfrowe Muzeum Narodowe?
  • tak
  • nie
  • nie interesuje mnie to/nie wiem
wyniki  komentarze

W bazie, która liczy ponad 400 tys. rekordów, znalazły się opisy m.in. rycin Napoleona Ordy, Hirsza Leybowicza, Adolpha Menzla, Stefano della Belli, Honore Daumiera, Wenceslausa Hollara, Jacques’a Callota; rysunków Jana Matejki, Henryka Uziembły, Henryka, Gustawa i Ksawerego Pillatich, Chrystiana Breslauera, Hansa Thomy. Ponadto – opisy fotografii i materiałów ikonograficznych dotyczących architektury polskiej i zabytków sztuki starożytnej, m.in. pozyskanych w ubiegłym roku zabytków z polskich wykopalisk w Sudanie.

Pierwsze informacje o muzealiach z bazy danych MN w Warszawie zostaną opublikowane na portalu Cyfrowego Muzeum Narodowego. Wykorzystywany w tym celu program będzie także pośredniczył w umieszczaniu danych o zbiorach muzeum w portalu Europeana (www.europeana.eu).

>> Czytaj też: Wirtualny spacer po Pompejach

Oprócz informacji o dziełach sztuki eksponowanych w galeriach stałych, internauci uzyskają dostęp do szczegółowych danych o muzealiach przechowywanych w magazynach studyjnych muzeum.

Portal ma zostać uruchomiony w maju br.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy