Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nakładki prostujące na zęby - szybki i nieinwazyjny sposób na idealny uśmiech

08-02-2023, 11:29

Przezroczyste nakładki na zęby wciąż zyskują na popularności. W końcu jest to niezwykle wygodna alternatywa dla stałych aparatów ortodontycznych. Nakładki ortodontyczne nie tylko poprawią wygląd naszego zgryzu, ale pomogą w uzyskaniu śnieżnobiałego uśmiechu bez częstych wizyt w gabinecie ortodontycznym.

Nakładki prostujące na zęby

Nakładki na zęby — czym są?

Nakładki ortodontyczne służą nie tylko do korekcji wad zgryzu. Swoją pomoc wykazują również podczas wybielania zębów. Efekty leczenia tą nieinwazyjną, a zarazem estetyczną metodą mogą zaskoczyć. W porównaniu do aparatów ortodontycznych czas leczenia nakładkami jest zdecydowanie krótszy. Co więcej, przezroczyste nakładki na zęby sprawdzą się u osób zmagających się z nocnym zgrzytaniem na zębach.

Plan leczenia nakładkami jest indywidualny, wszystko zależy od tego, z jaką wadą zmaga się pacjent. W przypadku wybielania zębów czas kuracji nie powinien przekroczyć dwóch tygodni. Natomiast jeśli u pacjenta występuje wada zgryzu, plan leczenia oscylował będzie między trzema a dwunastoma miesiącami. Nadal jest to zdecydowanie krótszy czas kuracji niż w przypadku tradycyjnego aparatu.

Nakładki prostujące sprawdzą się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Ważna jest jedynie regularność ich stosowania. Nie ma mowy o wystąpieniu przebarwień na zębach. Współpraca dentysty i ortodonty w trakcie leczenia zapewni niemalże stuprocentową skuteczność.

Przykładowy plan leczenia nakładkami ortodontycznymi

Efekty leczenia nakładkami są spektakularne. Efekty można dostrzec w zdecydowanie krótszym czasie niż w przypadku klasycznego leczenia ortodontycznego. Zdrowe zęby i piękny uśmiech możliwy jest do zrealizowania nawet w kilka wizyt. Jak przebiega cała kuracja nakładkami?

  • Konsultacja – jest to pierwszy etap, podczas którego zostaje przeprowadzony wywiad z pacjentem. Sprawdzany jest stan zębów, jak również stopień wady. Nakładki działają na małych i średnich wadach zgryzu. Na tym etapie pacjent otrzymuje informację od lekarza prowadzącego, czy kwalifikuje się do leczenia nakładkami ortodontycznymi. Po zakwalifikowaniu do leczenia ważne są wyciski zębów, jak również zdjęcie jamy ustnej. Wszelkie dokumenty trafiają już docelowo do lekarza prowadzącego – ortodonty;
  • Wizyta u ortodonty, czyli sprecyzowanie planu leczenia – już po paru dniach od konsultacji poznajemy szczegóły leczenia u lekarza ortodonty. Pacjent dowie się o szczegółach użytkowania retainera, ale i pozna cały koszt leczenia. Wszystko ustalane jest indywidualnie dla każdego pacjenta;
  • Odbiór nakładek – do tego etapu nienależnie, czy zmagamy się z wadą zgryzu, czy przebarwieniami wszystko przebiega w ten sam sposób. Nakładki gotowe są do odbioru zaledwie po paru dniach roboczych. Gdy kuracja skupia się na wybieleniu zębów, pacjent otrzyma także potrzebne żele wybielające;
  • Samodzielne prowadzenie leczenia – aparat przezroczysty należy nosić zgodnie z dołączoną instrukcją oraz indywidualnie omówionym schematem;
  • Dodatkowe wizyty – konieczne będą kontrole stomatologiczne w celu zbadania stanu płytki nazębnej. Ważne by w czasie leczenia odbyła się wizyta kontrolna w gabinecie stomatologicznym;
  • Koniec leczenia – na tym etapie leczenia pacjenci zastępują nakładki aparatem retencyjnym. Pomaga on utrzymać efekt, a zęby przyzwyczajają się do nowej pozycji.

Nakładki retencyjne — jak prawidłowo z nich korzystać?

Pacjenci już po pierwszej wizycie otrzymują zestaw nakładek na cały okres leczenia. Do każdego zestawu dołączona jest obszerna instrukcja. Pacjenci muszą jedynie pamiętać, że nakładki należy nosić jak najdłużej w ciągu dnia – przyjmuje się, że aż 22 godziny na dobę. Regularność jest kluczem do osiągnięcia prostych zębów.

Retainer przezroczysty można swobodnie ściągać, co jest niezwykle ważne zwłaszcza podczas picia, jedzenia, czy mycia zębów. Pacjenci muszą jedynie pamiętać o zachowaniu nakładek w czystości. Przed każdym założeniem należy je opłukać bądź umyć pastą do zębów. Nie należy zapominać również o nitkowaniu i myciu zębów. Jest to niezwykle ważne, by zachować odpowiednią higienę jamy ustnej.

 

Foto i treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *