Najlepsze aplikacje do śledzenia aktywności sportowej. Zmotywują do ćwiczeń

13-09-2012, 17:56

Nawet odrobina ruchu każdego dnia może znacznie poprawić nie tylko nasze zdrowie i kondycję, ale również samopoczucie. Przyglądamy się najlepszym aplikacjom, które pomogą śledzić wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń.

Każda aktywność sportowa jest w gruncie rzeczy przyjemna. Mało tego, od wielu można się wręcz uzależnić. Osoby, które ćwiczą od dawna, prawdopodobnie nie mają problemu ze zmotywowaniem się do kolejnego treningu. Ich ciała są już do tego typu aktywności przyzwyczajone i same wynagradzają się zalewem pozytywnych hormonów.

Co innego, gdy dopiero rozpoczynamy bieganie, regularne jeżdżenie na rowerze, pływanie czy jeszcze inną aktywność. Łatwo zmotywować się raz czy nawet być w nastroju do ćwiczeń przez kilka dni. Prędzej czy później dopadnie nas jednak znużenie i brak ochoty do wyjścia z domu. Właśnie w takich przypadkach nieocenione okazują się aplikacje mobilne.

Śledzenie własnej aktywności sprawia automatycznie, że mamy lepszy obraz swoich wyników, a także chcemy podświadomie sprawić, by były one lepsze. Jeśli na pięknym wykresie nasz czas biegania będzie rósł od kilkunastu dni, zdecydowanie łatwiej będzie podjąć decyzję o tym, by po raz kolejny wyskoczyć na szybką przebieżkę.

Poniżej znajdziecie listę najpopularniejszych aplikacji mobilnych, które pozwalają na bardzo dokładne monitorowanie różnych części treningu - od dokładnej pozycji GPS po nasze tętno. Zachęcam to przetestowania co najmniej kilku, a jeśli to możliwe, wybrania narzędzia, które obsługuje tylko uprawiane przez nas ćwiczenie. Oszczędzi to niepotrzebnej konfiguracji i pozwoli szybciej przejść do ćwiczeń.

Endomondo

Endomondo

Endomondo to narzędzie idealne dla osób, które chcą śledzić swoją aktywność w sportach uprawianych na świeżym powietrzu. Bieganie, jazda na rowerze czy nawet kajakarstwo, można dzięki aplikacji śledzić niezwykle dokładnie. Do dyspozycji użytkownika jest na przykład czas całego ćwiczenia, prędkość w poszczególnych jego fragmentach, a także zapis trasy dzięki wykorzystaniu GPS.

Rozpoczęcie śledzenia aktywności jest niezwykle łatwe i sprowadza się do wybrania typu aktywności oraz wskazania kilku podstawowych parametrów. Wyniki możemy zachowywać dla siebie bądź dzielić się nimi w sieciach społecznościowych (również automatycznie).

Osoby zainteresowane śledzeniem również swojego tętna, skorzystać mogą z dodatkowych urządzeń, m.in. od firmy Polar Wearlink czy Zephyr. Wszelkie rejestrowane w ten sposób informacje mogą być podawane w czasie rzeczywistym podczas treningu, równocześnie z muzyką w tle.

Już po zakończonym treningu łatwo sprawdzić możemy natomiast, w jaki sposób uzupełnić swoją dietę. W wersji płatnej mamy również możliwość ustawienia trybu oszczędzania energii, a także dopasowywania treningu do liczby kalorii, jakie chcemy spalić.

adidas miCoach

adidas miCoach

Jedną z najlepszych aplikacji do śledzenia swoich sportowych poczynań jest miCoach od firmy adidas. Aplikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla fanów biegania, jednak z powodzeniem śledzić w ten sposób można również jazdę na rowerze czy rolkach.

Dużą zaletą programu jest możliwość przeglądania swoich wyników z poziomu przeglądarki internetowej, gdzie są przedstawione w postaci czytelnych wykresów. Tam znajdziemy również sieć społecznościową osób, które korzystają z miCoacha. Przez sam trening prowadzi nas jeden z wybranych głosów (w języku angielskim), a mierzenie osiągnięć odbywa się przede wszystkim dzięki wykorzystaniu GPS.

Użytkownicy smartfonów iPhone mogą pokusić się o zakup dodatku, który umożliwi aplikacji również mierzenie tętna (oczywiście z wykorzystaniem dodatkowej opaski). miCoach to także zestaw, który może działać bez telefonu. Dzięki urządzeniu mierzyć można aktualne tętno, prędkość oraz przebytą odległość, jednak niestety nie zapiszemy w ten sposób dokładnej trasy ćwiczenia (chyba że osobno nakładając wynik na tę zarejestrowaną przez smartfona).

Aby rozpocząć mierzenie swoich wyników, niezbędne będzie stworzenie konta w usłudze, natomiast sama aplikacja ze wszystkimi swoimi funkcjami jest w pełni darmowa.

Sports Tracker

Sports Tracker

Sports Tracker to jedno z najbardziej rozbudowanych narzędzi w swojej klasie. Umożliwia rejestrowanie i dzielenie się ze znajomymi nie tylko wynikami sportowymi, ale również notatkami i zdjęciami stworzonymi podczas treningu. Bez wątpienia świetnie motywuje to wyjścia z domu.

Podobnie jak w przypadku innych usług tego typu, do swojej dyspozycji mamy na przykład osobisty dziennik, możliwość śledzenia na bieżąco liczby spalanych kalorii czy asystenta głosowego. Bez trudu możemy również przeglądać udostępnione przez innych użytkowników trasy, by odnajdywać interesujące miejsca do treningów w pobliżu.

Aplikacja nie jest niestety dostępna w języku polskim, jednak z obsługą jej podstawowych funkcji nikt nie powinien mieć większych problemów. Po instalacji wystarczy wybrać ćwiczenie i odnaleźć przycisk "start". Bardziej wymagający użytkownicy mogą również skorzystać z dodatkowych akcesoriów, m.in. do mierzenia tętna, a także przeglądać swoje wyniki z poziomu strony internetowej.

Workout Trainer

Workout Trainer

Jeśli do ćwiczeń potrzebujecie dokładnych instrukcji, ciekawą propozycją może się okazać narzędzie Workout Trainer. Aplikację wyróżnia to, że nie tylko pozwala śledzić osiągane rezultaty, ale również krok po kroku przedstawia instrukcje wykonywania najpopularniejszych ćwiczeń.

Przerwę na sport można dostosować zależnie od tego, ile mamy wolnego czasu albo jak wiele kalorii zamierzamy spalić. Podobnie jak w przypadku innych aplikacji tego typu, swoje postępy można śledzić na bieżąco w dzienniku, a także korzystać z przygotowanych przez twórców narzędzia specjalnych programów - pomogą one w rozwijaniu konkretnych grup mięśni czy ogólnym podnoszeniu wytrzymałości.

Jeśli z programu zdecydujemy się uczynić naszego trenera, zmuszeni będziemy jednak dokonywać regularnie niewielkich opłat w ramach subskrypcji. Z powodzeniem można jednak również zapoznać się z popularnymi ćwiczeniami w Workout Trainer, a później swoje osiągnięcia zapisywać w innej aplikacji.

Runastic

Runastic

Runastic to aplikacja przeznaczona głównie dla biegaczy, choć potrafi śledzić również wyczyny kajakarzy czy rowerzystów. Jej największą zaletą jest możliwość efektownego odtworzenia trasy ćwiczenia na mapie z wykorzystaniem trybu 3D.

Pozostałe funkcje Runastic w dużej mierze pokrywają się z tym, co oferują inne narzędzia tego typu. Warto jednak zwrócić uwagę na prostotę rozpoczęcia treningu, a także stosunkowo ciekawą szatę graficzną oraz możliwość łatwego udostępniania osiągnięć w witrynach społecznościowych.

Przy okazji warto również wspomnieć o aplikacji Moje Trasy od firmy Google, która również umożliwia zapisywanie "śladów" GPS, a także podstawowych informacji związanych z czasem, prędkością, a nawet wysokością. W tym przypadku całość również możemy uruchomić w trybie 3D, jeśli na naszym smartfonie zainstalowane mamy Google Earth. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zapisane trasy przeglądać oraz modyfikować również z poziomu przeglądarki internetowej na komputerze biurkowym.

8 Minutes Abs Workout

Abs

Mięśnie klatki piersiowej i brzucha to dla wielu priorytet podczas ćwiczeń. Właśnie w ich wyrzeźbieniu pomóc ma program 8 Minutes Abs Workout, który za rękę prowadzi po kolejnych zadaniach do wykonania, które rozplanowane są w czytelnym kalendarzu.

Ćwiczenia podzielone zostały na trzy etapy, a zatem aplikacja powinna trafić nie tylko do absolutnie początkujących użytkowników, ale również osób, które chcą po prostu utrzymać figurę bądź nieco wzmocnić najbardziej widoczne mięśnie. Technikę wykonywania poszczególnych ruchów przedstawiono nie tylko na obrazkach, ale również materiałach wideo - aby je uruchomić, niezbędne będzie połączenie z internetem.

Pompki, brzuszki i przysiady

Pushups

Narzędzi, które motywują do regularnego wykonywania pojedynczych ćwiczeń jest niezwykle dużo. Ich największą siłą jest niezwykła prostota: wystarczy uruchomić aplikację, wskazać liczbę powtórzeń i kliknąć "zapisz". W tego typu narzędziach wręcz nie da się zgubić, co mniej zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią.

OlimpiadaJednym z najpopularniejszych zestawów takich aplikacji, a przy tym moim ulubionym, jest ten przygotowany przez NorthPark. Firma udostępniła m.in. narzędzia dla osób, które ćwiczą pompki, brzuszki czy przysiady. Nie są to więc aplikacje dla profesjonalistów, ale po prostu użytkowników, którzy chcą mieć dodatkową motywację do wykonywania prostych ćwiczeń.

Szukaj motywacji wszędzie

Powyższe aplikacje pomagają na bieżąco śledzić osiągane wyniki, a także przypominają o tym, kiedy rozpocząć następne ćwiczenie. Niektóre potrafią również zalecić, jakie potrawy powinniśmy zjeść oraz ile wypijać płynów. Nie ma co jednak ukrywać, że ich głównym celem jest po prostu motywowanie do zwiększonego wysiłku.

Jeśli narzędzia nie są w stanie nakłonić nas do wyjścia z domu w zimny jesienny wieczór, warto na przykład poszukać w okolicy osób, które chciałyby ćwiczyć z nami. Już teraz wiele grup tego typu znaleźć można na Facebooku i bez wątpienia jest to niezwykle skuteczny sposób, szczególnie gdy zaczynamy - innej osoby nie da się tak łatwo oszukać, jak prostego programu w smartfonie.

Jak wspomniałem na początku, po pewnym czasie zewnętrzna motywacja nie będzie już jednak konieczna. Intensywnym ćwiczeniom towarzyszy zwykle fala endorfin, czyli powszechnie znanych hormonów szczęścia. Od sportu da się nawet uzależnić i choć ze wszystkim można przesadzić, w tym przypadku zdecydowanie nie należy się tego obawiać.

Czytaj także: Igrzyska Olimpijskie - przegląd memów, demotów, grafik (cz. 1)


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy