Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Na czym polega obróbka cnc? Obróbka skrawaniem na celowniku!

10-02-2022, 08:46

Obróbka skrawaniem cnc to obróbka metali, która sprawdza się w wielu branżach przemysłu. Dzięki niej możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu, wymiarów i właściwości obrabianym przedmiotom. Na czym dokładnie polega obróbka skrawaniem cnc? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Na czym polega obróbka cnc? Obróbka skrawaniem na celowniku!

Obróbka cnc - czym jest?

Cnc to skrót od słowa pochodzącego z języka angielskiego. Computerized Numerical Control oznacza komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi. Dzięki niej możliwe jest nadanie odpowiedniego kształtu, wymiarów i właściwości wielu materiałom. Co istotne, wszystko odbywa się za pomocą wyspecjalizowanych urządzeń automatycznych z numerycznym układem sterowania. Dzięki temu prace przebiegają szybko i sprawnie, a także są w pełni precyzyjne. Obróbka ta dzięki maszynom sterującym gwarantuje powtarzalność wykonywania prac. 

Obróbka skrawaniem CNC - na czym polega?

Przyjrzyjmy się zatem dokładniej jednej z form obróbki cnc, jaką jest obróbka skrawaniem. Ten rodzaj obróbki nazywany jest potocznie obróbką ubytkową, ponieważ polega na usunięciu nadmiaru materiału z przedmiotu podawanego działaniu maszyny. Naddatek usuwany jest za pomocą ostro zakończonych ostrz, a w zależności od ich rodzaju i sposobu działania, wyróżniamy obróbkę wiórową lub ścierną.

Obróbka skrawaniem cnc - korzyści i zalety

Obróbka skrawaniem cnc to niezwykle precyzyjna i niezawodna metoda produkcji różnorodnych elementów. Jest to bardzo trudne do osiągnięcia w sytuacji ręcznej obróbki. Niewątpliwą zaletą jest fakt, iż obróbka cnc gwarantuje możliwość wykonywania powtarzalnych elementów, dzięki temu prace przebiegają szybko i bezbłędnie. Co istotne, obróbka ta dzięki wysokiej precyzji sprawia, że możliwa jest wysoka oszczędność wykorzystywanych materiałów. Możliwe jest zredukowanie odpadów poprodukcyjnych i innych błędnie obrobionych materiałów. Wiele firm przemysłowych, które wykorzystują obróbkę skrawaniem w produkcji materiałów, jest zachwycona efektami, jakie gwarantuje. Jest to metoda szybka, przy zachowaniu wysokiej jakości elementów, ich krawędzi, wymiarów i właściwości. Co ważne, całkowite zautomatyzowanie procesów produkcji sprawia, że możliwe jest ograniczenie prac ludzkich rąk. To gwarancja wzrostu wydajności i bezpieczeństwa przeprowadzanych procesów, a także obniżenie kosztów. 

Obróbka cnc - coraz popularniejsza!

Obróbka CNC to coraz bardziej powszechna metoda produkcji elementów, która zastosowanie znajduje w wielu branżach przemysłu. Daje szybkie rezultaty, przy zachowaniu wysokiej precyzji. Precyzja maszyn umożliwia idealnie odwzorowanie części. Dzięki temu możliwe jest szybkie wytwarzanie identycznych elementów. To metoda, która wypiera tradycyjną ręczną obróbkę, dzięki temu jest tak popularna w wielu przedsiębiorstwach różnych branż przemysłu. Dla wielu firm to idealny sposób na wygenerowanie oszczędności, gdyż ręcznie obsługiwanie maszyn może powodować opóźnienia czy straty w materiałach, a także wymaga zatrudnienia wielu specjalistów. Technologia automatyczna stosowana w maszynach cnc ogranicza błędy i redukuje koszty. 

Ostatnie artykuły:

fot. WWFTematy pokrewne:  

tag obróbka skrawaniemtag obróbka cnctag nolstag CNCtag Amin12tag ALH